Idi na sadržaj

Preporučene poruke

da vidi stvarno malo smo skrenuli sa teme..tema je O Bogu..

Sto znaci da ja treba da kazem neko misljenje o Bogu..pa ne poznajem ja njega, mislim mozda ga znam iz vidjenja ali.. mozda ga je neko drugi video pa mi je pricao..ili sam to sanjao..

Nema ni profil na face-u..bas mi krivo sto ne mogu da ucestvujem u ovoj temi..ali stvarno ne znam ko je on..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako je pojava potpuno iracionalna i ni na čemu zasnovana, onda je treba iskoreniti jer je opasna. Opasna je jer različiti ljudi veruju u različite verzije pojave i spremni su se međusobno poubijati zbog iste.

Ako je biće na višem nivou svesti, ne znači da je Bog. Ne znači da nas je stvorilo. Ne znači da je bilo šta stvorilo niti da o bilo čemu odlučuje. Samo je svesnije.

Zasnovano je upravo na iracionalnosti,opasno je nemati taj segment u misljenju,jer bi smo bili duhovno prazni. Bili bi smo danasnji racunar. Tako da covekovu prirodu ne mozes tek tako odbaciti i tvrditi da je opasna. Ljudi se danas ubijaju zbog mnogo gorih stvari,ali to je vec druga tema. Svakako nije razlog da se iracionalno odbaci,jer se ljudi ubijaju. Onda mozemo odbaciti i pedagogiju,psihologiju,filozofiju,regligiju...jer npr pedagogija se zasniva na nesvesnom,kominikacija se odvija na nesvesnom(prihvatanje negoga ili ne). Sto se tice bica,koja su svesnija od nas,pogledaj samo koliko smo mi toga stvorili,odlucili za celu planetu. Samo zato sto smo za nijansu svesniji od ostalih bica,mi imamo tu moc da ako zelimo,unistimo sve sto je zivo na planeti.Npr pogledaj koliko nam je vidik skracen,vidimo samo jedan mali delic boja,a iznad onog plavog neba,postoji mnogo vise boja i zraka koje nismo u stanju da vidimo. Isto vazi i za Boga,mi njega ne mozemo videti,njegova dela ne mozemo razumeti,jer je zasigurno "svesniji" od nas. Mozemo samo verovati i vera nam jedina ostaje,ako se za taj put odlucimo. Vera,ljubav i nada.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Duhovno prazni!? Tu priču tek ne mogu da svarim. Evo, sam sam po svim definicijama duhovno potpuno prazan, ne verujem ni u kakva božanstva niti u sudbinu, i ništa mi ne fali. Kada bi se ovaj svet otarasio tereta iracionalnosti (poput vere, nacije, države, i sličnih izmišljotina), ne samo da ljudi u njemu ne bi bili prazni, već bi civilizacija procvetala u gotovo svakom zamislivom pogledu. Sve bi bilo moguće. Kad se neko otarasi tegova, on poleti. Uživa u slobodi, a iz slobode se razna realna ovozemaljska čuda rađaju.

Ako viša bića postoje, ona su na taj nivo stigla evolucijom i nikako drugačije. Za bilo koje biće koje je evoluiralo na nivo daleko iznad našeg, mi smo za to biće ono što su za nas mravi, amebe, bubašvabe - nešto toliko nebitno da je nevažno da li će biti uništeno. U biblijskom smislu, Boga nema i nikad ga nije bilo, a u ovom filozofskom je izuzetno nerealno pretpostaviti da je više biće na bilo koji način uključeno u našu svakodnevicu, a kamoli da nas je stvorilo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Bog-i kako ga nazivamo sve...Vrhovno bice,najvise,Tvorac...jedna od najvecih ideja svih vremena..koja se mozda pojavila pre oko 30 000 godina....kada je covek postao svestan sebe ,jasno razlikujuci sebe od sveta oko sebe ...

Nazivam ga cesto i Apsolutno bice ..Apsolut....time dokazujemo da kada bi Bog bio u najmanjoj meri ,materijalno bice,On bi bio ogranicen..Apsolutno bice mora biti duhovno,samim tim bezgranicno i beskrajno...Ovakvim odredjenjem, ukazuje se da smo u nemogucnosti da shvatimo sustinu Boga....Nemogucnost da se spozna njegova sustina,objasnjava se ne samo ogranicenim moguc.coveka,vec i samom sistinom Boga ...jer njegova spoznaja bi podrazumevala i ogranicenje njegovog bica...Bog ne dolazi coveku nametljivo,vec u srazmeri sa covekovom moci da ga primi...On je u sustini subjektivno iskustvo...

Mnogi od nas poimanju Boga i odnosa prema njemu prilaze ili racionalno..ili emocionalno...Ovaj prvi podrazumeva da je covekov razum nuzan da se shvati-upozna Bog.a emocionalni (meni veoma blizak...)da je Bog neshvatljivi da se ,kao takav,samo moze osetiti i dusom doziveti...I on objasnjava,da su price o Bogovima pomagale i pomazu ljudima da artikulisu svoj osecaj mocnih,ili nevidljivih sila koji ih okruzuju..

Zbog toga ,sto o Bogu nije moguce govoriti kao obicnom predmetu misljenja ,ljudski jezik nije dorastao da se bavi Bozijom realnoscu ...

Nasuprot racionalnom poimanju Boga..koji je meni prilicno stran..ovde se iznosi misljenje da je Bog najdublja intuicija..I onda znam...verujem..da

Ako bih Boga razumela,on ne bi bio Bog,...vec obicna ljudska projekcija..

Otuda je on,duboko misteriozan i nijedna od nasih reci i nikakav pojam ne moze adekvatno da ga izrazi... covekova dusa ima sposobnost da poznaje Boga ,posto deli njegovu Bozansku prirodu....

Verovanje-jedna od prvih formi ljudske duhovnosti..pocetak i osnova svakog znanja..,s obzirom na to da u svakom aktu coveka ima mnogo vise verovanja nego znanja ,razuma i svesti...Svi ljudi u nesto veruju,jer je vrlo mali deo stvari koje covek moze ispitati i spoznati ,a sve ostalo je predmet verovanja.......''Verovanje izvire iz najdubljih osnova egzistencije i antropoloski je utemeljeno...

Verovanje je u samom jezgru covekove licnosti i ukorenjeno je rodjenjem...Dete ne samo da oseca ..nego i veruje da ga majka voli..

A,ja evo verujem..da je osnov svih religija ,verovanje u Boga ,ili natprirodne sile,a s obzirom na to da se u ljudskoj istoriji,nalaze dokazi da je covek uvek u nesto verovao...(kako onda da ne verujem :roll:...)

Smatra se da je covek bice verovanja i da mu je to Boziji dar...I ,zaista,pravi vernik vidi znake Bozjeg prisustva u svom zivotu i zivotu drugih,u istorijskim dogadjanjima ,u prirodnom poretku ...

S tim u vezi ,mi se cini ,da je Bog dao coveku dovoljno spossobnosti da moze verovati ,a nedovoljno da ga moze spoznati...

To znaci da Bog ostaje tajna za covekov um i da je On jedino pristupacan kroz verovanje...

Mene sada,nesto jako zanima ...ne pitanja postojanja Boga..nego-Zasto se u njega veruje..???..Svi se slazu...da je relig.verovanje izdanak arhitekture mozga ,koja se razvijala tokom rane ljudske istorije...

Ali,nikako nema slaganja oko pitanja..Da li smo osudjeni da verujemo u Boga ,a ako jesmo..kako se to dogodilo..?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iz teksta iznad prosto ne znam šta da citiram i na koju tezu pre da se osvrnem. Iz njega proizilazi da je Bog biće koje postoji, ali u koje mi možemo samo verovati a nikako shvatiti ili videti. I sama činjenica verovanja u njegovo postojanje se postavlja kao ultimativan dokaz da on postoji - što je totalno iracionalno. To što ljudi u tu budalaštinu veruju nekoliko hiljada godina ne znači ništa, verovali su i u to da je Zemlja ravna ploča na leđima slona i da je grmljavina bes boga i da će ga odobrovoljiti prinošenjem žrtve... potrajalo bi navođenje svake gluposti koja je ljudima pala na pamet. Ako je ljudima nakon hiljada godina evolucije zaista potrebna ideja o nekome ko sa oblaka vodi računa o njima, onda predlažem da iskoristimo nuklearni potencijal za nešto korisno - samouništenje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

...predlažem da iskoristimo nuklearni potencijal za nešto korisno - samouništenje.

Prvo... Ako glasamo, ja (gla)sam ZA protiv. fa200d06.gif Nemo' sluČajno da si nam bac'o atomskU!

Drugo... ako te 'e chuo (a čuo te 'e), naeb'o si a4e2b4db.gif choveche, ode ti u Pak'o

Zato brzo izdeklamuj dva Oče Naša i (uz dve rakije i) dve Zdravo Marije.... možda i uspeš d'izvadiš fleQ.

Ako sve to učiniš u prisustvu (poluGole.. sorry poluNage) Boginje Mar(ij)e ... usp'o si pedes'Posto...

mslm.. ideš u polu Pak'o.

Treche...zapaNti: samo s'potpunoČistom dušom i s'potpunoGolomMar(ij)om.. ide se u Raj ... 100poSto 2849c3e4.gif

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iz teksta iznad prosto ne znam šta da citiram i na koju tezu pre da se osvrnem. Iz njega proizilazi da je Bog biće koje postoji, ali u koje mi možemo samo verovati a nikako shvatiti ili videti. I sama činjenica verovanja u njegovo postojanje se postavlja kao ultimativan dokaz da on postoji - što je totalno iracionalno. To što ljudi u tu budalaštinu veruju nekoliko hiljada godina ne znači ništa, verovali su i u to da je Zemlja ravna ploča na leđima slona i da je grmljavina bes boga i da će ga odobrovoljiti prinošenjem žrtve... potrajalo bi navođenje svake gluposti koja je ljudima pala na pamet. Ako je ljudima nakon hiljada godina evolucije zaista potrebna ideja o nekome ko sa oblaka vodi računa o njima, onda predlažem da iskoristimo nuklearni potencijal za nešto korisno - samouništenje.
..

Ovoga sam se i bojala''.nesporazuma''..ali..ipak... sam pocetak govori..evo ga...

Bog-i kako ga nazivamo sve...Vrhovno bice,najvise,Tvorac...jedna od najvecih ideja svih vremena..koja se mozda pojavila pre oko 30 000 godina....kada je covek postao svestan sebe ,jasno razlikujuci sebe od sveta oko sebe ....

Jedna od najvecih ideja svih vremena...stara preko 30000 god...mozda i vise... ne mozemo to prenebregnuti''baciti u korpu za otpatke''...znaci ovaj aspekat , je bio u pitanju...(recimo..brak...porodica...mozemo tu svasta negirati..ali ti pojmovi su poznati od davnina...)Tako I Bog..i sve sto je pisano..znacilo je iskljucivo to...Vehunski naucnici,tvorci svega sto postoji u nauci ,tehnici i zivotu uopste..su takodje priznavali tu ideju...iako nisu bili vernici...(da ih sad ne nabrajam...pomenucu samo NJutna...zatim neki atomski fizicari i astrofizicari..) sve sto postoji..ne mozemo izbrisati hilade i hiljade godina...

Poznati astrofizicar Hersl,koji je otkrio sazvezdje Orion,udaljeno 500 svetlosnih godina tvrdi:''Sto god se vise siri polje nauke,to se vise gomilaju dokazi za postojanje jedne stvaralacke Premudrosti''..

Sustina moga postovanja ..i uopste razmisljanja na temu Boga..bi znaci,bila..:Verovanje (i naucnika ,takodje)o udelu Boga u svemu sto postoji, ne ukazuje na njihovu religioznost ,vec na ogranicenost ljudskog saznanja, ma koliko ono bilo ogromno...Ono ukazuje i na to kako god covek zamisljao ili osecao Bog.U bilo kojim vremenima i na prostorima da je ziveo,bilo koju inteligenciju ili obrazovanje imao,ocita je cinjenica da je ideja Boga stalni pratilac coveka i da ideja o Bogu jos uvek utice na zivote ogromnog broja ljudi..

To sto Bog ne proizvodi nikakvo iskustveno svedocanstvo za svoje postojanje,koje bi bilo uverljivo u naucnim okvirima,odnosi se prvenstveno na kriticki racionalizam i ogranicene ljudske spoznaje..

Izmenjeno od strane člana Nut
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Izvinjavam se..napravila sam neke greske u postovanju...pa moram ispraviti...dakle...

Sustina moga postovanja ..i uopste razmisljanja na temu Boga..bi znaci,bila..:Verovanje (i naucnika ,takodje)o udelu Boga u svemu sto postoji, ne ukazuje na njihovu religioznost, (i moju),vec na ogranicenost ljudskog saznanja, ma koliko ono bilo ogromno...Ono ukazuje i na to kako god covek zamisljao ili osecao Boga, bilo u kojim vremenima i na prostorima da je ziveo,bilo koju inteligenciju ili obrazovanje imao,ocita je cinjenica da je ideja Boga, stalni pratilac coveka i da ideja o Bogu jos uvek utice na zivote ogromnog broja ljudi.....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

S poslednjom rečenicom bih se složio, ideja Boga. To ima smisla, ljudi nešto ne mogu objasniti, pa tome dodaju natprirodne osobine i prozovu Boga odgovornim. Ne znači da on jeste odgovoran, već da je ljudima lakše da veruju da jeste, umesto da zagreju stolicu i pokušaju shvatiti šta je uzrok neke pojave. Ideja o Bogu jeste stalni pratilac čoveka, i to pratilac koji ga stalno zaustavlja i podmeće mu klipove pod točkove. Sprečava ga da razmišlja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ideja o Bogu jeste stalni pratilac čoveka, i to pratilac koji ga stalno zaustavlja i podmeće mu klipove pod točkove. Sprečava ga da razmišlja.

"Ideja"... ?!?

još će ispasti skica... nacrt... sHema

kRoki jbt :lol:

Onda je sve (osim one tvoje atomske boMbone kojom bi da nas sprZziš).. celi naš život - "ideja"

... i Ljubav i Vera i Nada i Sreća i Ponos i Strah .... i Smisao

tek "Ideja".

PoIMANJE

OseCHanje

to mi nekako, mnogo lepše zvuchi :roll:

Ja nisam vernik

ali Boga... kao svoje osećanje :) volim.

I kada o njemu (kao osećanju) mislim.. i kada o njemu (kao osećanju) govorim.. i kada ga (kao poimanje) zamišljam .... i kada ga (kao osećanje)crtam

a naročito kada ga (kao osećanje) osetim :lol:

ja nemam ništa definisano

ni kako izgleda... ni šta je... ni u kojoj formi.. ni kolike snage

pustim mašti na volju

Ne moraš (baš sve) da vidiš..

da opipaš

pa da "znaš"... da je tu

dovoljno je samo da osećaš.

I...

to poimanje/osećanje me ne zaustavlja.. ni malo

ne podmeće mi klipove pod točkove.. daPače

a poNajmanje me sprečava da razmišljam.

Naprotiv.

Baš sve suprotno od toG. :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tebe možda ne sprečava, ali stotine miliona zaglupljuje i udaljava. I itekako ih sprečava da budu razumni ljudi.

I da uopste ne postoji prica o Bogu, bilo bi glupih i nerazumnih ljudi..jednostavno ne mogu svi biti pametni i logicno razmisljati..oni bi vec, i bez Boga, nasli nesto drugo cime bi kamuflirali svoju umnu ogranicenost..

Fanatici verski postoje, ali i medju ateistima ima fanataika u drugom smislu..

Glupi vernici postoje, ali i glupi ateisti..

Svako spram svoje genetike, okruzenja, vaspitanja, a i slobodne volje..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Ja samo mislim da bi trebalo prestati raspravljati o religiji i početi promovisati nauku i filozofiju..i tako će religija nestati sama od sebe.

Dok god bude bilo kakve reči o religiji, ona će živeti, kao i svih ovih godina.

Jedino o čemu treba raspravljati je, da religija bude samo slobodan izbor, i da bude zabranjeno detetu mladjem od 18 godina turati u glavu bilo kakvu priču koja se zasniva samo na verovanju bez i jednog dokaza.

I naravno da ne postoji mesto za religiju u državnim institucijama.

Ja sam siguran da ovo nebi trebalo da bude problem u jednoj ''sekularnoj'' državi, ali čak i ako jeste problem, rešićemo, sve se da rešiti. :astasad:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...