Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Ajmo, vernici, ima li vas? :roll:

Da mi objasnite kako doživljavate ono što nazivate Bogom? Pitam zato što do sad (29 i kusur godina) nisam čuo iole razumnu teoriju o tome. Pošto uvek pokušavam sve razumeti, pa i ono što mi razum odbacuje kao neutemeljeno, pokušavam shvatiti i kako funkcioniše vera u nešto nevidljivo i nedokazivo. Dakle, kako vidite Boga, ko (šta) je on?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Negde je moralo sve početi ;) ja ga vidim kao početak svega. Ne mora da znači da je ijedna ovozemaljska interpretacija Boga tačna, ali to ne znači da ga nema. Svi mi samo imamo različite načina obožavanja istoga. Meni nauka nije smetnja religiji i obrnuto, agnostik nisam i ne tražim dokaze. Blago onima koji ne videše a poverovaše ;)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

. Blago onima koji ne videše a poverovaše ;)

Jednom slucajno naleteo na recenice koje je izgovarao Vladeta Jerotic.

I rekao on otprilike ovako :

' Nije toliko bitno postoji li Bog ili ne .

To se nikada nece saznati.

Bitna je vera. "

Nisam neki vernik , vise onako tradicionalno , ali ovo mi se bas dopalo.

Pametan covek Vladeta Jerotic.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

E Morfe sada si me zatekao sa ovim primerom 'magicne pljeskavice .":)

Prica o veri je za mene "klizav teren.

Ja , koji i nisam neki vernik da tumacim misli Doktora Vladete ( cenim tog coveka jer lepo i pametno zbori )

Ali evo kako ja zamisljam sta je on hteo reci.

Nikada se nece saznati da li Bog postoji ili ne.

(Mislim , toliko je bilo vremena da se sazna )

Ali to i nije bitno.

Bitna je vera .

Ne toliko u Boga kao Boga ,

vec u ono sta on predstavlja.

Vera u Boziju rec.

Vera daje Nadu.

Vera pruza Utehu.

Vera daje Snagu.

( onim pravim vernicima sto ja svakako nisam ).

A ako gledamo sire , zar nije vera pokretac svega ?

Da nije bilo vere ne bi bilo ni napretka civilizacije i jos bi mozda bili u kamenom dobu.

Mozda zvuci nemoguce ali da je onaj pecinski covek posle 5 minuta

odustao od pravljenja kamenog tocka ja sada ne bi vozio Ladu Belu ( al' Special )

Imao covek veru i nije odustajao i pored svega ....

Znam , vera moze ici i u negativnom pravcu ,

ali vera je osnovna pokretacka snaga i samim tim je bitna.

Jako.:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad je jako tesko, kada si nemocan, vera je jedino sto te drzi, daje snagu i nadu..ja to nazalost jako dobro znam..

Ne mogu sebe nazvati vernikom, ali kada mi je bilo najteze, najvise su mi pomogli upravo verujuci ljudi..jer, drugacije probleme resava covek ubijen u pojam, a drugacije neko ko veruje, neko ko vidi svetlo na kraju tunela cak i onda kada ga niko drugi ne vidi..

Ljudi od nauke, vrsni lekari nisu videli svetlo, prognoze su im bile uzasne..ali su ga zato videli monasi sa Hilandara i jedan divan covek koji nije pravoslavne vere, a pomogao mi je kao niko u zivotu..

I da vam kazem..mi smo sada jako blizu tog svetla i jako blizu kraja tog tunela..

Uz pomoc vere koju su meni ulili, a ja je prenela nauci..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

...

A ako gledamo sire , zar nije vera pokretac svega ?

Da nije bilo vere ne bi bilo ni napretka civilizacije i jos bi mozda bili u kamenom dobu.

Mozda zvuci nemoguce ali da je onaj pecinski covek posle 5 minuta

odustao od pravljenja kamenog tocka ja sada ne bi vozio Ladu Belu ( al' Special )

Imao covek veru i nije odustajao i pored svega ....

Znam , vera moze ici i u negativnom pravcu ,

ali vera je osnovna pokretacka snaga i samim tim je bitna.

Jako.:uredu:

Kad je jako tesko, kada si nemocan, vera je jedino sto te drzi, daje snagu i nadu..ja to nazalost jako dobro znam..

...

Vidim ja da ću morati da se umešam. :kez:

Obe ove citirane konstatacije su tačne, ali...

Malo olako mešate neke pojmove, odnosno, poistovećujute značenja.

Vera i verovanje kao pojam nije isključivo vezano za boga i religiju.

Verovanje postoji i bez boga i religije.

Evo na primer, ja verujem da će večeras da razbijemo Farane, ali to ne znači da verujem da će u tome neki svevišnji da nam pomogne.

Bez obzira koliko puta se onaj krivonogi lufter s kosicom klečeći prekrstiJo na travi.

I...

Zanima me jedna stvar,posto religija ima primat nad logikom,tj logika nije alat s kojim bi smo razumeli religiju,zasto ljudi smatraju ono sto je nelogicno kao nemoguce?

Pa zato jer je to logično. :flower:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evo na primer, ja verujem da će večeras da razbijemo Farane, ali to ne znači da verujem da će u tome neki svevišnji da nam pomogne.

Bez obzira koliko puta se onaj krivonogi lufter s kosicom klečeći prekrstiJo na travi.

Kanda nisi dovoljno verovao..:kez:..falilo ti je zaista malo, a ipak tako puno..

I jos nesto..da da Bog da niko, nikada vise ne spozna i da da Bog da niko, nikada ne razume ono o cemu sam ja pisala..

Poenta je u tome da razum treba prepustiti logici, a dusu veri i jos uspeti da ih uskladis..i tada i logicno postaje nelogicno i nelogicno, logicno..i desi se cak i poneko cudo..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Aiko, koliko god razumeo značaj vere (takve kakvom si je opisala) u tvom životu i prihvatio njene pozitivne efekte u smislu nade, utehe i motivacije (veruj mi savršeno znam o čemu govoriš), to je ne čini ništa manje iracionalnom. Ta vera u nešto (što je u osnovi čini agnosticizmom, "znam da postoji, ali ne znam šta ni kakvo je, možda me čak mnogo ni ne zanima") je samo rezultat potrebe da to nešto postoji u datom trenutku, kako bismo lakše prebrodili teškoće koje je život pred nas stavio. Nekome je taj vid utehe potreban, nekome ne, ali to ne menja činjenicu da se radi o psihološkom fenomenu, a ne o mogućnosti ili potvrdi postojanja višeg bića koje je direktno odgovorno za naše postojanje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Bozanstvo postoji na osnovu gradacije dobrog. Dobar,bolji,najbolji. Uzmimo to kao jedan prenesen primer na sva ziva bica na zemlji. Svrstajmo pod dobre biljke i zivotinje,pod bolji covek,pod najbolji Bog. Nije to samo gramaticka metafora,ono se odnosi na nivo svesnosti. Zar je moguce da postoji samo covek,kao najvisi stepen telegencije? Kao najvisi stepen svesnosti? Naravno da nije. Generalno pojam Boga,vere,ljubavi,nade apsolutno nemaju nikakve veze sa psiholoshkom osnovom, zato sto religija je iznad logike. Ima primat nad logikom. Dakle mi nista tu razumski ne mozemo odrediti,opravdati i doneti nekakav logicki sud. Npr,ti ne mozes na racionalnoj osnovi reci "e ova devojka,nju cu da volim 2 dana,za 4 dana cu je mrzeti"(mozda to neko i moze,al taj nije nacisto s sobom). Isto tako ne mozes reci ni da Bog postoji ili ne postoji,jer se to osniva na veri. Te stvari su iracionalne,one ni ne traze logicko objasnjenje. Ukoliko krenes tim putem,naicicesh na neiscrpnu polemiku,koja ce verovatno da nastane i na ovoj temi. Al sta ces,ljudima zanimljivo kao i meni,da se igramo mislivih igara,sudije i advokata.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako je pojava potpuno iracionalna i ni na čemu zasnovana, onda je treba iskoreniti jer je opasna. Opasna je jer različiti ljudi veruju u različite verzije pojave i spremni su se međusobno poubijati zbog iste.

Ako je biće na višem nivou svesti, ne znači da je Bog. Ne znači da nas je stvorilo. Ne znači da je bilo šta stvorilo niti da o bilo čemu odlučuje. Samo je svesnije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nekome je taj vid utehe potreban, nekome ne, ali to ne menja činjenicu da se radi o psihološkom fenomenu, a ne o mogućnosti ili potvrdi postojanja višeg bića koje je direktno odgovorno za naše postojanje.

A nekome je bitno da tog nekog vidi, a nekome ne..zato sam i napisala da, ponavljam, razum treba prepustiti logici, a dusu veri i jos uspeti da ih uskladis..i tada i logicno postaje nelogicno i nelogicno, logicno..i desi se cak i poneko cudo..

I sto kaze lenjka, mozemo ovako do sutra..jedni u klin, drugi u plocu..takve stvari kao sto su vera i religija su za mene previse intimne, da bih o njima raspredala nadugacko i nasiroko..a niko nikome ne moze objasniti svoje misli i osecanja na tu temu, a da ga ovaj drugi razume..

Tako da ja od rasprave odustajem, ali od vere nadam se nikada..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pre oko mesec dana moja sestra je bila u cuvenom manastiru Ostrog..

Ona ima problema sa stitnom zlezdom, ona je vernik, i verovala je da ako ode tamo i prespava, i takodje se iskreno pomoli da joj se bar malo sredi to..u najsvetijem manastiru je tako prespavala u nadi da ce joj to pomoci, da ce cuveni zivi svetac izleciti...ali, jbg izgleda da nije bas imao vremena za nju..

Mozda nije izgovorila carobne reci...znam samo da bi na ovo sve neki pametni vernik rekao (mozda se nije iskreno molila)

da..sigurno nije iskreno zelela da se izleci..a da to je resenje ovog rebusa.

Ja imam veru, veru u sebe i ljude koji mi znace.. a Bog i sve ostalo iz te price za mene ce uvek biti jedna velika laz, najveca koja je ikada izmisljena, laz koja ce da truje narod.

Meni je sve jedno jer nisam vernik, ne smem da zamislim kako je mojoj sestri koja jeste..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vera je veoma intimna pojava.

Mozes da verujes, mozes da ne verujes.

Nevernicima je tesko utrti put ka veri,ako je to vec u njihovim glavama utemeljeno kao obicna farsa i sarlatanstvo, kako bi se

kontrolisao narod ili narodi.

Slazem se sa Turkom, odnekud je sve moralo poceti :)

A ja verujem.

Cuda su nekad moguca,iako mislimo da nema svetla na kraju tog nekog tunela, o kojem je vec neko pisao :)

I ne daj boze nikom, da dodje do kraja tog istog tunela,neverujuci u svetlost.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ajd' ovako. Svetlost na kraju tunela, ok, razumem. Bio sam u tunelu. Svetlost nam nije uputilo božanstvo da nam pokaže put i da snagu, to smo sami uradili. Mi smo u sebi pronašli snagu da se sa nečim borimo, odlučili smo da se borimo. To govori o našoj snazi, ne o snazi vere. To što smo svoju odlučnost odlučili nekako nazvati ne znači da nam je bilo kakva spoljna sila pomogla.

Negde je, dabome, moralo početi. Ali to što početak nismo shvatili ne znači da je inteligentna spoljna supersila prouzrokovala taj početak. Na određeni način se i dalje ponašamo isto kao naši praistorijski preci, koji nisu mogli objasniti grmljavinu, pa je pripisali ljutnji bogova. Objasnićemo početak jednog dana. Osim ako je posledica multidimenzionalnih svemira, koje nećemo shvatiti jer smo trodimenzionalna bića.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ajd' ovako. Svetlost na kraju tunela, ok, razumem. Bio sam u tunelu. Svetlost nam nije uputilo božanstvo da nam pokaže put i da snagu, to smo sami uradili. Mi smo u sebi pronašli snagu da se sa nečim borimo, odlučili smo da se borimo. To govori o našoj snazi, ne o snazi vere. To što smo svoju odlučnost odlučili nekako nazvati ne znači da nam je bilo kakva spoljna sila pomogla.

Negde je, dabome, moralo početi. Ali to što početak nismo shvatili ne znači da je inteligentna spoljna supersila prouzrokovala taj početak. Na određeni način se i dalje ponašamo isto kao naši praistorijski preci, koji nisu mogli objasniti grmljavinu, pa je pripisali ljutnji bogova. Objasnićemo početak jednog dana. Osim ako je posledica multidimenzionalnih svemira, koje nećemo shvatiti jer smo trodimenzionalna bića.

Ok, tvoja snaga je pobedila,ali da bi tvoj um, kontrolisuci snagu volje, pobedio, morao je u nesto da veruje.

Znaci vera te je vodila, u tvom slucaju, vera u samog sebe.

Uostalom covek bez vere u sebe, tesko da moze da se nosi sa nedacama.

Ali ti ovde brkas veru u sebe i veru u Boga.

Bar sto se tice mog posta.

Jer eto na svojoj kozi sam osetila, nekoliko puta da i pored sve moje vere u sebe,koja mi tad nista nije znacila, jer nista nije ovisilo od mene,pored velikih nauka i znanosti, koje nisu imale odgovore na moje zasto i koje su mi jednoglasno rekle da

da cudo nece doci i pomoci nema,a cudo se desilo.

Ja necu tebi sad tupiti o Bogu i veri.

Tvoj je izbor da ne verujes.

I postujem tvoj stav.

Ja verujem da postoji neko, nesto,sad da li se on ili sta vec zove Bog,ili kako vec, to ne mogu da tvrdim.

Ne mogu ni stopostotno da tvrdim da postoji, jer ga nisam videla,ali mogu da verujem u njega.

Mozda, jer mi je tako lakse.

Verovatno zato sto sam tako vaspitana.

Mozda, sto sam od malih nogu ucena, o veri u Boga.

O veri u njegovo postojanje.

Ja verujem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam pobrkao veru u sebe i veru u Boga, samo sam pokušao utvrditi kako ta vera u Boga o kojoj ste ti i Aiko govorile i nije ništa drugo do vera u sebe. :) Samo ste zasluge za krajnji rezultat umesto sebi nesebično pripisale Njemu. Velikodušno s vaše strane, ali po mom skromnom mišljenju potpuno nepotrebno.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:)

Objasni mi.

Ti verujes u sebe,zadnji atom snage ulazes, ali nista ne mozes uraditi, jer si samo nemi posmatrac.

Znaci , ma koliko verovao u sebe, nemas pione u svojim rukama,igra je prepustena drugom.

A taj drugi ti kaze da je nauka nemocna.

Medicina nemoze pomoci.

Da je nekom ostalo samo par sati zivota, da ides kuci i spremas ono sto treba da bude.

Leka nema, pomoci nema.

To je to.

Al cudo se desilo,vec sutradan ujutru.

Pored svih losih prognoza nekoliko doktora.

Kome da zahvalim medicini, koja je otpisala, nauci, koja nema odgovore, meni, koja nisam nista uradila, osim sto sam verovala ili nekoj jacoj sili ?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nema misterije. Lekari su pogrešili. Radost jer se njihove prognoze nisu pokazale tačnim.

Verovati u to da je neko odlučio da osoba poživi još jer se smilovao na njenu tužnu sudbinu ili je odobrovoljen verovanjem i molitvama najbližih nema uporište. To bi značilo da je (a) taj neko toliko moćan i posvećen da prati svaku živu osobu 24h dnevno, što eliminiše ljudsku odgovornost za apsolutno sve i (b) izuzetno narcisoidan jer zahteva nepodeljenu veru podanika u sebe da bi spasao život jednome od njih. Osoba pod a je katastrofično nesposobna majčinska figura koja nije sprečila masovne smrti tokom nekoliko hiljada godina, a osoba pod b mi ne uliva poverenje ni malo. :jok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve vreme pišete o istom, možda ću previše da pojednostavim stvar, ali u svakom postu se nalazi reč ''vera''.

Da li verujem u Boga, Nebo, Sunce, svejedno je.

Verujem u nešto, mogu da ga nazovem Bogom, ali ne želim, jer nisam vernik, kakvim smatram da bi trebalo da budem.

Gliša je navela lep primer, šta podrazumeva pod rečju i značenjem, tumačenjem Boga :)

Vera.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...