Idi na sadržaj

Evolucija ili kreacija


Preporučene poruke

Pa... kreaciju odbacujem u startu. To je ogromna kolekcija gluposti, tvrdnji koje nije moguće dokazati niti zdravorazumski prihvatiti.

Što se tiče evolucije, teorija deluje prihvatljivo. Pronađen je veliki broj fosilnih ostataka, utvrđeni načini procenjivanja starosti slojeva zemljišta i ledenog pokrivača na Antarktiku... Mnogo je ozbiljnog posla urađeno, a nijedan dokaz ne odbacuje je, bar ne u potpunosti. Mi još uvek mnogo toga ne znamo, i mnogo toga je u domenu teorije, ali ako bih morao odabrati, definitivno bih pre podržao teoriju evolucije. Uz dozu rezerve.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A evoluciju je pokrenulo? A svemir je nastao? A veliki prasak se desio zbog? I tako u nedogled :)

Pa... kreaciju odbacujem u startu. To je ogromna kolekcija gluposti, tvrdnji koje nije moguće dokazati niti zdravorazumski prihvatiti.

Ti u stvari odbacuješ ono što piše u Talmudu/Bibliji/Kuranu. Šta ako je kreacije i bilo ali se nije desila baš kako piše u pomenutim knjigama? Imaš dokaz protiv? :)

Teorija evolucije je Ok, samo što ide donekle i to je to. A onda dolazi gomila pitanja na koje nauka neće uskoro moći da odgovori. Ja prihvatam i evoluciju i kreaciju ;)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ti u stvari odbacuješ ono što piše u Talmudu/Bibliji/Kuranu. Šta ako je kreacije i bilo ali se nije desila baš kako piše u pomenutim knjigama? Imaš dokaz protiv? :)

Nije mi potreban. Oni koji izbacuju besmislene teorije treba da ih dokazuju. :)

Ako zanemarimo priču o dekici koji sedi na nebu i motri na ovčice... teorija da je Nešto stvorilo sve za šta znamo. To Nešto bi, bez sumnje, trebalo biti inteligentno. Osmisliti svemir nije lako. Kreacionisti kažu da je osmislilo savršenstvo. Kakvo je to savršenstvo, ako u njemu za par miliona godina izumre nekoliko stotina miliona vrsta, kontrolu nad njim preuzme nesposobna rasa sisara koja uništi sve što joj je pod nogama, crne rupe mu prete staklenom baštom, a osnovna sredstva za život ubrzano nestaju? Ja bih rekao da je to biće nesposobno. Uopšte nisam impresioniran onim što je uradilo. To biće ne postoji.

Teorija evolucije ide donekle, to je istina. Ona i jeste samo teorija. Zato treba iskoristiti naučne potencijale da bismo je potvrdili ili demantovali, treba tragati za istinom. To što teorija evoucije možda nije ispravna, ne znači da treba da poverujemo u nešto što nije logično, jer je to trenutno suprotstavljena teorija.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To što neko izbacuje besmislene teorije ne potire mogućnost postojanja više sile. :) Jednostavno religija nije nešto što je opipljivo kao nauka, suviše je apstraktna da bi tu bilo nekih egzaktnih teorija. Nemamo takve spoznaje da bi ih pravili a da budu utemeljene na ovozemaljskim dokazima.

I nemoj kriviti višu silu za naše greške ;) ne sećam se da je igde zabeleženo da je Bog stvorio idealnog čoveka, samo po svom obliku. Možda je naše shvatanje religije pogrešno, ali ti i dalje nemaš dokaza da Bog ne postoji (kao što ni ja nemam dokaz koji je tebi čvrst pa da poveruješ da postoji).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako ta sila postoji, ona nema nikakve veze s religijom uopšte, bez obzira kako je mi tumačili. Ta sila ne zahteva da joj se molimo, ne propisuje zapovesti, ne tvrdi da je bilo šta stvorila niti se na bilo koji način prikazuje bićima koja su proizvod njene mašte. Ta sila je ili nezainteresovana za svoj proizvod, ili ima važnijih stvari da o njima brine. Zašto, ali zašto u svim dosadašnjim istraživanjima nismo našli ni najmanji delić dokaza o hirovitosti te sile, već svaka nedoumica dobije adekvatno ovozemaljsko objašnjenje?

Ovo samo znači da treba i dalje da istražujemo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako ta sila postoji, ona nema nikakve veze s religijom uopšte, bez obzira kako je mi tumačili.

Misliš da nema :) a sa čime ima onda? Od religije do religije, dogma i verovanja se razlikuju ali se na kraju svede na isto - baš tu teoriju kreacije.

Ta sila ne zahteva da joj se molimo, ne propisuje zapovesti, ne tvrdi da je bilo šta stvorila niti se na bilo koji način prikazuje bićima koja su proizvod njene mašte.

Pa sad, da smo živeli u vreme Mojsija pa da možemo da pričamo ovako ostaje da verujemo ili ne verujemo onome što je zabeleženo. Neka afrička plemena imaju drugačija verovanja od nas samih ali nas sve spaja to što verujemo.

Ta sila je ili nezainteresovana za svoj proizvod, ili ima važnijih stvari da o njima brine. Zašto, ali zašto u svim dosadašnjim istraživanjima nismo našli ni najmanji delić dokaza o hirovitosti te sile, već svaka nedoumica dobije adekvatno ovozemaljsko objašnjenje?

Pa sad, kao što već napisah nauka ide donekle i to je to. Onda na kraju sebi postaviš pitanje, šta je smisao svega? Jer pre nas je morao nastati taj kosmos i otkud on tu i mi u njemu :) šta se to pobrinulo da sve ovako bude iz današnje perspektive i koliko god nauka tu da napreduje neće stići do same srži ;)

Ovo samo znači da treba i dalje da istražujemo.

Naravno, glupo bi bilo drugačije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 3 sedmica kasnije...

Posto sam rasla u porodici koja je podeljena na vernike i nevernike(da ih tako nazovem) i na skroz podeljena misljenja, jos pred kraj osnovne skole nisam mogla da smirim radoznalost... i krenula sam na veronauku koja se odrzavala u crkvi. I da, na svaku pricu iz biblije pocinjala sam debate sa popom i postavljala 101 pitanje :roll: Sa druge strane interesovanje za naukom mi nije dalo mira pa sam pocela da citam o raznim teorijama evolucije, eksperimentima, dokazima, fosilima da bi se to na fakultetu skroz spojilo jer sam izmedju ostalog slusala predmet Evolucija.

I mogu da kazem da sam za obe strane.

Zasto?

Najprostije receno evolucija tj evoluciona promena je promena izmedju generacija. Naravno, prirodna selekcija igra vaznu ulogu jer utice na menjanje u prilagodjavanje osobina jedinke, na njihovu adaptaciju, modifikaciju itd. Kroz celu istoriju vidimo kako su se razliciti organizmi prilagodjavali razlicitim uslovilma, za to postoje i dokazi to stoji.

Naravno veliki je problem sto od fosilnih ostataka ne mozemo dobiti sa sigurnoscu tacne podatke vec se sve svodi na subjektivnom zakljucivanju cak i pored tolike tehnologije:fijuk:

Ali...

Kako se bas spojio kiseonik i vodonik i nastala voda? Ne kazem da je dosao Bog i rekao to i to daje to. Ipak postoje neka pitanja na koja bas ne mozemo odgovoriti, neke granice preko kojih ljudi ne mogu da dotaknu to nesto neobjasnjivo ma koliko se trudili.

Zato se ova polemika nastavlja i tako ce i ostati.

Kako god, dokazi o teoriji evolucije su vise cinjenice nego dokazi(po meni). A crkva je institucija stvorena od strane viseg drustvenog sloja da bi tako manipulisali nizim slojem, i sama istorija tako kaze...

Ja licno sto se toga tice verujem u neku silu, u dobro i zlo, u suprotnost...pa da li se to zvalo Bog i Djavo ili drugacije svejedno mi je. Ali verujem i u evoluciju, bar ono sto mi "znamo " od evolucije :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dobro i zlo su ovozemaljske kategorije koje mogu imati snažan uticaj na događaje, ali sumnjam da ikako mogu biti odgovorne za stvaranje sveta kao takvog.

Za stvaranje je neophodna inteligencija, iako ni ona sama često nije dovoljan uslov da bi nešto bilo stvoreno. Evo, recimo, delfine smatraju inteligentnim predstavnicima životinjskog sveta, ali taj isti delfin ne može ništa novo stvoriti jer nema "oruđa". Manje intelignetni majmuni su ipak u stanju nešto stvoriti, jer svoju inteligenciju mogu usmeriti na ruke i noge, te njima "stvarati" jednostavna oruđa i oblike.

Zamisao o inteligenciji koja je mogla stvoriti Zemlju i sve na njoj ni iz čega jeste lepa, ali prkosi logici. Mi ljudi volimo sebi davati značaj koji nemamo, pa nam je teško svariti ideju da je sve nastalo slučajno, da smo plod nejednakosti u jednačini. Kako nikad nisam brinuo za varenje, prihvatam ono što je najlogičnije. A to je slučajnost. :)

To što nauka neke stvari nije objasnila, ne znači da njihovo postojanje treba pripisati nevidljivom, ekstremno inteligentnom, ali ipak traljavom stvoritelju.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sve je to ok i naravno postujem misljenje i jedno i druga jer sam ja negde izmedju.

Delfine smatraju inteligentnim zivotinjama jer imaju sposobnost da nauce kao i pas i majmun a ne zato sto mogu da stvore nesto. Samo se danas ljudi bacaju terminima i donose neke zakljucke iz oblasti u koje se uopste ne razumeju i nemaju kvalifikaciju(mislim na znanje prvenstveno). Taj ko je za delfina rekao da je inteligentan prvo treba da kaze sta ta rec u njegovoj glavi znaci, da li sposobnos ucenja, stvaranja ili i jedno i drugo.

Ja verujem u slucajnost ali bas da je sad sve slucajnost to ne... to bi znacilo da si ti npr upisao bas taj fax i zavrsio ga slucajno:kez: itd da sad ne navodim jos gomilu ovakvih primera.:kez:

:zagrljaj:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 10 meseci kasnije...

britanska vlada je ratifikovala zakon kojim se anti-evolucijskim grupama zabranjuje da predaju kreacionizam na časovima biologije. Prema novom zakonu, finansiranje će biti povučeno školama koje predaju „stanovišta i teorije” koje su „u suprotnosti sa utvrđenim naučnim i/ili istorijskim dokazima i objašnjenjima”.

1:0 za evolucioniste, iako ovo smatram pogrešnom odlukom. Kako bi mladi ljudi bolje videli besmislenost kreacionizma nego direktim upoznavanjem sa besmislicama?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...

Evo, ja ću izbaciti jednu besmislenu teoriju, a ti onda dokaži da nisam u pravu. :)

Teorija kaže: "Ovaj svemir nije beskonačan, već se nalazi u jednom većem prostoru koje nazivamo Vasilion, po mojoj prababi Vasiliji. U tom prostoru se nalazi nekoliko hiljada svemira u obliku malenih loptica. Pošto u vasilionu duvaju izuzetno snažni vetrovi, oni uspevaju u tom bazenu sa svemirskim lopticama stvoriti komešanje. Rezultat tog komešanja mi ponekad vidimo kao zemljotres, ponekad izazove poplave jer uzdrma svemir pa i našu planetu u njemu, ponekad izazove vulkanske erupcije, cunami i slično."

Da li je na meni da dokazujem da je ova serija totalnih besmislica istinita ili je na tebi da dokazuješ da nije? :) Ja mislim da bih ja trebao da je dokažem, zar ne? :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

E tako. Vidiš, na isti način ja zahtevam od kreacionista da dokažu svoju teoriju, a ja ću je potom prihvatiti pošto je u tom slučaju, jel'te, dokazana. Pošto kreacionisti svoju teoriju ne uspevaju, a često ni ne žele dokazivati, ja uzimam za pravo da je stavljam u isti koš sa bajkama o, na primer, tri praseta i zlom vuku. :)

Za razliku od Biblij, knjiga o tri praseta nikad nije korišćena da bi neko bio ubijen.

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...
  • 4 meseci kasnije...

Volim nauku, ona objasnjava sve za sta religija ima jednostavan odgovor '' sve je to stvorio bog'', ne mislim da nauka ima odgovore na sva pitanja ali neke stvari kad malo bolje razmslim jesu logicno objasnjene. Cak i da je teorija evolucije ustvari samo dobro organizovana kreacija, i dalje je realnija od biblije, svetog pisma, kurana i ostalih prica za malu decu.

''bog je u jednom danu stvorio svetlost a u drugom tek sunce'', to je samo jedna od mnogobrojnih gluposti.

Najtuznije od svega je to sto vernici koje ja licno poznajem, nisu ni procitali sveto pismo, a kad ih pitam zasto nisu, dobijem odgovor '' sveto pismo se tumaci i cita se sa jos nekoliko knjiga''.

Zamislite da smo mi stvoreni carolijom, znaci da smo mi samo magija koja postoji, znaci mi treba samo da se opustimo a svemoguci ce sve uraditi umesto nas. Iako znamo koliko se losih stvari desava na planeti, mi i dalje mislimo da nas je stvorio tvorac dobra, o od njega je stvoreno samo dobro. Ali posto je tvorac savrsen na ovoj planeti nema ni ubica, ni silovatelja ni lopova..sve je lepo i savrseno. Na kraju svi idemo u raj, neki idu i u pakao, s'ljubavlju ih posalje tvorac.

U bajke ne verujem jer i sam bi mogao da napisem par stotina komada slicnih svetom pismu, u nauku verujem, jer od svih bogova koji su bacali munje i gromove jedino su videli Nikolu Teslu koji je to radio a bio je samo covek.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Svi dosadašnji naučni dokazi ukazuju na to da život može proisteći samo iz postojećeg života.

Prihvatanje tvrdnje da je čak i „jednostavna“ živa ćelija slučajno nastala iz nežive materije zahteva veru bez temelja. S obzirom na činjenice, mnogi su spremni da pokažu takvu veru!!! Pre nego sto se odgovori na ovo pitanje, potrebno je podrobnije osmotriti građu ćelije. To će svakome ko je iskren pomoći da utvrdi da li su neke naučne teorije o postanku života realne i logične — ili su poput priča koje neki roditelji izmišljaju kada odgovaraju na pitanje kako nastaju bebe. Za konstruisanje i programiranje beživotnog robota potrebno je inteligentno biće. Šta je onda potrebno za stvaranje žive ćelije, a da ne govorimo šta je potrebno za kreiranje čoveka?

Evo nekoliko logičnih pitanja i razmišljanja:

Činjenica: Sva naučna istraživanja pokazuju da život ne može nastati iz nežive materije.

Pitanje: Šta je naučni temelj za tvrdnju da je prva ćelija nastala od neživih hemijskih supstanci?

Cinjenica: Naučnici su u laboratorijama stvorili uslove za koje veruju da su vladali na Zemlji u ranom periodu njenog postojanja. U tim pažljivo nadgledanim eksperimentima, nekolicina naučnika je proizvela određene molekule koji se nalaze u živim bićima.

Pitanje: Ako hemijske supstance u eksperimentu predstavljaju prvobitnu atmosferu Zemlje, a dobijeni molekuli gradivne elemente života, koga ili šta predstavlja naučnik koji vrši taj eksperiment? Da li on predstavlja slepu silu ili inteligentno biće?

Cinjenica: Za postojanje ćelije neophodno je zajedničko delovanje proteina i molekula RNK. Naučnici priznaju da je skoro nemoguće da se RNK slučajno obrazovala. Verovatnoća da jedan jedini protein nastane pukim slučajem zanemarljivo je mala. Praktično je nemoguće da RNK i proteini spontano nastanu na istom mestu i u isto vreme i da se povrh toga udruže kako bi zajedno funkcionisali. Matematički je dokazano da je takva slučajnost apsolutno nemoguća!

Pitanje: Za šta je potrebna veća vera — za uverenje da su milioni složenih, besprekorno usklađenih delića ćelije nastali slučajno ili za uverenje da je ćelija stvaralačko delo inteligentnog bića?

:sesir:

Izmenjeno od strane člana Svetionik
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...