Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Pisac u dilemi da li da okonča život

Teri Pračet započeo proces asistiranog samoubistva

LONDON - Čuveni britanski pisac Teri Pračet (63), započeo je formalni proces koji bi mogao da se završi eutanazijom nad njime u švajcarskoj klinici “Dignitas”.

Teri Pračet se zalaže za eutanaziju nad neizlečivim bolesnicima

Pračet, kome su pre četiri godine lekari utvrdili da boluje od retkog oblika Alchajmerove bolesti, otkrio je za britanske medije da je od klinike zatražio svu dokumentaciju potrebnu za izvršenje asistiranog samoubistva.

On još uvek nije odlučio da li će potpisati te papire i dati dozvolu lekarima da mu oduzmu život.

Pračet je papire zatražio nakon što je sa Piterom Smedlijem (71) koji je takođe bolovao od neizlečive bolesti, snimio dokumentarni film u kome je prikazano izvršenje eutanazije nad Smedlijem.

“Jedina stvar koja me sprečava da potpišem papire je to što sam snimio ovaj film, a treba i prokletu knjigu da završim”, izjavio je Pračet.

Dokumentarni film će biti prikazan na drugom kanalu televizije BBC. To će biti prvi put da neko na televiziji prikaže asistirano samoubistvo, pa su mnoge debate pokreute povodom filma.

Na filmu će se videti Smedli koji ispija smrtonosni koktel pre nego što umre u naručju svoje supruge. Smedli je bolovao od amiotrofične lateralne skleroze.

Pračet je rekao da se stalno predomišlja oko eutanazije i dodao je da bi više voleo da umre u Engleskoj.

Pisac je najpoznatiji po humorističnom naučnofantastičnom serijalu o "Disksvetu".

Članak je sa ''Blic online''

Čitao sam 'Kamionce', 'Buldožerce' i 'Krilce' od ovog pisca (skinuo sa interneta :stid2:).

Duhovito štivo.

Baš me iznenadila ova vest.A opet ko će ga znati šta se čoveku mota po glavi u takvoj situaciji.

Da li treba ovako reagovati kad je bolest neizlečiva i poštedeti sebe i okolinu teških godina bolovanja i nemoći?

Šta mislite?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne dopada mi se ni sama ideja da se snimi takav film. Zar svrsetak necijeg zivota ne treba da bude intimna stvar? Bol i tuga 'u krugu porodice' ( onih najdrazih i najjacih) i uz nadzor lekara? Bolesno mi je, makar bio dokumentarac s ciljem da se eutanazija prihvati kao 'deo lekarske prakse'... Ko i zasto bi gledao tako nesto? ............. Ps. Podrzavam eutanaziju

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Podržavam.

Život me ubacio u 3 tužna i bolna odlaska sa ovog sveta. Ne zna se koji je bio teži i bolniji. Da li onima koji su se mučili, ili nama koji smo hteli da pomognemo a nismo mogli. Da bude još teže, sve to se dešavalo u jednoj godini. Mi nemoćni, oni bespomoćni. Lekari "dali sve od sebe" ali...."sad je samo na redu da se čeka". Bolno, tužno, ne ponovilo se.

Ne želim nikom to da priredim i zato sam pristalica eutanazije kao slobodan izbor završetka svog života. Naravno uz sve pravne regulative i lekarski nadzor kako ne bi došlo do zlouptrebe.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da svako odlučuje šta hoće sa sobom i svojim životom, tj da bi svako trebao da odlučuje. Lično ne osuđujem eutanaziju, ali nisam ni pristalica. Hrišćanski je da samo Bog daje i uzima život, tako da je nehrišćanski počiniti suicid (pa i eutanaziju) a još manje je hrišćanski od nekoga tražiti da oduzme život. Kako god mi bude određeno da umrem izdržaću, baš zbog prethodno napisanog.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Od podrzavanja prava na eutanaziju, pa do podrzavanja prava na samouvistvo, koja je razlika?

U prvom slucaju odlucuje tim lekara, a u drugom pojedinac.

Prvi slucaj je zavisnost, izlozenost, opstoj drustvenoj bitokratiji, a drugi je pod znakom pitanja zbog uracunljivosti pojedinca.

Podrzavam i jedno i drugo, znam da Ustav stiti zivot i drzava ima jedini monopol na neciji zivot, ali opet... Ako mi se ne zivi, ja zelim uzivati pravo da mi se ne zivi. To je najvisi stepen slobode, valjda...

Elem, interesantno je da vise ljudi podrzava pravo na eutanaziju od prava na abortus.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Apsolutno sam za eutanaziju, ako je osoba mentalno stabilna i u stanju da sama donese tu odluku. Odluke o životu, pa i njegovom okončanju na ovaj način, su u potpunosti lični izbor i niko ne sme da se meša u njihovo donošenje, niti da ih sprečava nesuvislim zakonima.

Sam sam tokom 3-4 godine života do smrti vodio računa o dvoje staraca, i znam koliko je nehumano živeti kad nisi u stanju ustati iz kreveta, niti vršiti nuždu kako treba, obraćati se drugome i za najosnovnije potrebe. Imam apsoultno svako razumevanje za bilo koga ko u takvim okolnostima poželi da umre.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne podrzavam iz jednog prostog razloga,ako cemo svi vec da umremo,zasto bi to pozurivali? Ako je veliko mucenje i agonija,pa i zivot ume da bude takav pa ne izvrshavamo samoubistva. To je za mene cist kukaviculuk. Iako su stvari preteshke,nikako ne bih trebale da se izbegavaju na taj nacin. Ako volis nekoga u porodici,bices s njim do kraja,ma koliko to tesko i mucno izgledalo,a ne da se sad samoubijesh i da svi to zaborave kroz 2-3 godine. Uostalom to je moje misljenje,svako moze da radi sta oce sa zivotom,ali ako bi nesto tako mene zadesilo,sigurno ne bih odustala.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije to pitanje hrabrosti ili kukavičluka, već mogućnosti izbora i donošenja odluke. Ne želiš da živiš? Tvoj izbor. Stvar je upravo u slobodi izbora. Danas ljudi imaju slobodu izbora u vezi sićušnih stvari poput izbora supe u kesici u supermarketu, izbora marke telefona ili robne marke donjeg veša, ali kad je njihov život u pitanju onda nemaju. Onda će im zadrti hrišćanski fundamentalisti zabranjivati da se ubiju kad to njima odgovara.

Ima da se ubijem kad ja hoću, a ne kad mi neko kaže da smem! (Da ne bi bilo zabune, volim život i pri čistoj svesti sam, te neću pokušati bilo šta slično, ali bih voleo da mi bude ostavljen izbor ako bi došlo vreme da ne mogu sam da izvršim nuždu ili pomerim dupe za par centimetara ulevo.)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije to pitanje hrabrosti ili kukavičluka, već mogućnosti izbora i donošenja odluke. Ne želiš da živiš? Tvoj izbor.

Gresis sinak.Mislim da puno gresis.

Napraviti izbor da li ziveti ili umreti i odabrati smrt:utoka:...treba i za takav izbor imati petlju.Da ne kazem mooda.

A ne pricamo o fundamentalistima i o ljudima pod dejstvom droga ...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dati zivot nije pitanje hrabrosti vec stresa i depresije.

Stres i depresija se mogu javiti i usled bolova. Bol zna biti strasan. Sekunde postaju duge kao minute... Mracne noci nepodnosljive ako si sam u sobi a od muke rasteras drustvo koje ti pridje usled solidarnosti, jer te i njihovo prisustvo iritira. Jos kad nema perspektive izlecenja... Uzasna je to muka...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovo je jako teška tema i pokreće bolne uspomene....

Moja svekrva je pala, udarila glavi i bila je klinički mrtva više od 7 minuta. Reanimacijom su je povratili u život, ali je mozak nepovratno otkazao. Na intenzivnoj klinici su je povratili tek toliko da može samostalno da diše i da joj srce samostalno radi. Uz sve ovo, bila je šećeraš na insulinu. Mi smo pozvani nakon nedelju i po dana da je vodimo kući, takvu nepokretnu i bez spoznaje gde se nalazi i šta se sa njom dešava i bez šanse za oporavak. (nije više bila za odeljenje?!??!?)

Ni ne možete da zamislite kakva je to patnja. Da priča ne bude jako jednostavna, svekar je već ležao napokretan sa totalnom amnezijom gde je i šta se sa njim dešava....

On nije znao šta se babi desilo i tako je i umro. Nakon samo tri dana umrla je i ona ne znajući da je on "napustio" pre tri dana. Oboje smo ih ispratili istog dana.

Kada samo je doneli iz bolnice oči su pokušavale nešto da kažu....

Deda je isto pokušavao nešto da nam kaže....

Nakon samo par meseci nakon ovog događaja, moja majka slomi kuk. Padne u komu nakon 3 dana i ostane u komi mesec dana...Nikad se više nije probudila.

Ko nije imao prilike i ne daj Bože ni da je ima....ne zna kako oči ljudi umeju da mole. Ljudi koji su do pre minut bili na nogama i potpuno svesni svog života. Kako pokušavaju da vam pošalju poruku da im prekratite muke. Tuga je to ogoromna....Ta nemoć je najstašnije stvar na svetu...a do maločas si bio dobro....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Belgija ukinula starosnu granicu za eutanaziju:

Taj propis podrazumeva da bi deca mogla da zatraže eutanaziju ako je njihova bolest neizlečiva, ako trpe jake bolove i nema mogućnosti lečenja i ublažavanja njihove patnje.

Zakonom je predviđeno nekoliko uslova za eutanaziju: pacijent mora biti svestan odluke koju donosi i razumeti značenje eutanazije, zahtev za eutanaziju moraju odobriti roditelji i lekari deteta, bolest od koje boluju mora biti terminalna i moraju imati teške bolove bez mogućnosti da se oni ublaže. B92

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 godina kasnije...

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2018&mm=05&dd=09&nav_id=1390795

Nad njim je danas u njegovoj 104. godini izvršena eutanazija u Švajcarskoj, a ja ću samo prekopirati svoj komentar na jučerašnju vest:
 

Dragi čoveče, ja se samo nadam da se usled medijske pažnje koju tvoj slučaj dobija, neće pojaviti moralisti ili zaštitnici nečega koji će iskopati neku rupu u zakonima i sprečiti te da sa svojim životom učiniš ono što ti želiš sa njim da učiniš. 

Koliko sam shvatio, tokom svog dugog života si uživao u istom i doprineo čovečanstvu svojim naučnim radom, najmanje što možemo da učinimo je da poštujemo tvoje želje da okončaš svoj život na svoj način i pod svojim uslovima. Bilo je zadovoljstvo znati da postojiš. Hvala.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...