Idi na sadržaj

Oružje u kući - za ili protiv?


Držanje oružja u kući  

14 glasova

  1. 1. Držanje oružja u kući

    • Da
      6
    • Ne
      8


Preporučene poruke

Juče je na televiziji javljena vest o momku koji je na Telepu stradao dirajući ručnu bombu u podrumu porodične kuće. Bomba je ostala od njegovog oca koji je istu i još koječega doneo sa ratišta u Hrvatskoj devedesetih. Nije prvi put da deca stradaju od oružja svojih roditelja, bilo da se radi o pištolju ili nekom drugom oružju. Ja lično jesam za držanje oružja u kući, ali uz visok stepen odgovornosti onoga ko ga drži. Po meni oružje jednostavno ne bi smelo da bude dostupno deci, a držanje eksplozivnih naprava i svega što je označeno kao vojno oružje jednostavno ne mogu da razumem. Još manje mogu da razumem da je neko to što je doneo sa ratišta ostavio tako da mogu deca da se igraju time, umesto da to stoji zaključano, zazidano, zakopano, itd. Ali opet, šta će nekome bomba u kući?!

Kakav je stav ostalih po pitanju oružja u kući? Da li ste za ili protiv držanja oružja za ličnu zaštitu, lovačkog i ostalog oružja u kući u porodičnom okruženju i zašto?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Oružje za ličnu zaštitu, neki pištolj ili slično, nije tako loše imati u kući. Naravno, treba dobro paziti gde se takvo oružje drži i ko do njega može doći, deci svašta pada na pamet. Najbolje držati nenapunjeno, s municijom dostupnom isključivo vlasniku u slučaju neke provale.

Držanje eksplozivnih naprava i vojnog naoružanja u kući je nenormalno. Nažalost, takvi se obično osveste tek kad im neko od ukućana strada. Tad je kasno za otrežnjenje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Opet ću biti najgora....:beyond:

Imam pištolj koji mi je ostao od oca. Španska Astra. Imam i 4 metka-kratka 9. Imam i dozvolu za držanje jer sam ga legalizovala u ono vreme kad je to bilo predviđeno, i vodi se kao trofejno oružje. Deca znaju da ga imam. Odvojeno držim pištolj, odvojeno šaržer i na trećem mestu ona "jadna 4 metka". Kad sam ljuta onda im kažem da ću da "izgraviram" imena na ta četiri metka da se zna koji je kome namenjen...:lol:

Šalim se naravno. Moja deca su oduvek znala da ga imamo u kući. Pokazala sam im ga da ih mine želja i imam utisak da su jednostavno zaboravili na njega-kao i ja što ga se setim samo kad mi stigne da platim porez. Imam ga samo zato što je to uspomena na tatu, koji je bio vojno lice. Nikad ga nisu dirali, niti su se ikada igrali sa njim.

Obavila sam ozbiljan razgovor sa mojom decom, i bar mi lično, nikad nismo imali problema zbog postojanja oružja u kući.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Protiv, niko ne bi smeo da ima licno naoruzanje! Posao policije je da zastiti gradjane i tu izgovora nema! Skoro da i ne znamo za slucaj da je neko svoje oruzlje koristio za zastitu. Oruzlje se prakticno uvek koristi za napad!

Zar zakon ne propisuje, da se oruzlje mora cuvati u posebnom ormanu, pod kljucem? I tada postoji sansa da ih deca nadju.

Rucnu granatu je zabranjeno imati...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uf držali su ljudi i gore stvari od ručne bombe, a drže ih i dalje... jeste posao policije da štiti građane i to u 99% slučajeva tako i bude. Ali opet...ne bih da se ikada nađem u situaciji da nisam u stanju da štitim svoju porodicu. Tu je i neka draž sporta, još ko se bavi lovom...

Inače od dece ne treba kriti da u kući postoji oružje, samo ga treba obezbediti da ne dođe u ruke dece. Pa i ako dođe da ne može da dođe do nesreće. To se bar može obezbediti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja lično imam mali pištolj na moje ime registrovan.Davno kupljen,zbog posla koji sam obavljala,a najviše zbog šume u kojoj živim iako tada nije bilo lopovluka i ubistava kao sada.Samo sam ga jednom upotrebila,a da kažem da je dozvola za upotrebu a ne i za nošenje to je obaška.

Pa ipak plaćam svake godine porez ne njega,e Šešelju ,Šešelju.:osmeh:Kada je napravljena anketa za ili protiv oružja moglo je odmah staviti i anketu plaćate li ili neplaćate porez na registrovano oružje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uf držali su ljudi i gore stvari od ručne bombe, a drže ih i dalje... jeste posao policije da štiti građane i to u 99% slučajeva tako i bude. Ali opet...ne bih da se ikada nađem u situaciji da nisam u stanju da štitim svoju porodicu. Tu je i neka draž sporta, još ko se bavi lovom...

Inače od dece ne treba kriti da u kući postoji oružje, samo ga treba obezbediti da ne dođe u ruke dece. Pa i ako dođe da ne može da dođe do nesreće. To se bar može obezbediti.

Zastita porodica oruzljem je fama, to ja kazem. Povecava laznu sigurnost, a kad bi u Vojvodini svi cuvali oruzlje kod kuce, davno bi vec izbili medjuetnicki sukobi, jer oruzlje povlaci oruzlje.

Drugo, ukoliko se ne pokaze jednoznacno da je provalnik/uljez jednoznacno imao nameru da puca (i da je imao oruzlje), po zakonu, onaj koji se bude branio, bit ce osudjen na zatvorsku kaznu zbog upotrebe oruzlja.

Trece, moze se detetu pokazati gde je oruzlje, moze mu se i naglasiti da je zabranjeno dirati, dete to nece upotrebiti do trenutka kada nece biti siguran u sebe. Kada dodje taj trenutak, krisom ce se pohvaliti drugarima i eto prilike za nevolje.

Smatram da oruzlju nije mesto u kuci i samo doprinosi agresiji i militarizaciji drustva.

Trofejno oruzlje bi trebalo da se onesposobi od upotrebe.

Porez je nacin da se broj oruzlja kod naroda smanji. Kome postane teret, vratit ce ga.

A doci ce i novi zakoni, nova moda, pojava sprejeva za odbijanje, gasni pistolji i ostale alatke koje nece prouzrokovati trajne posledice, ali ce opet biti naveliko zloupotrebljene... Vreme ide napred...

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

shumice, ne slažem se u vezi mnogo čega. Istina je da češ i upotrebom oružja u samoodbrani verovatno otići u zatvor. Ne mora da znači, ali je vrlo verovatno i to treba da zna svako ko je spreman na tako nešto.

Ovo u vezi međunacionalnih sukoba, to nije tačno. Ima po Vojvodini (kao i po čitavoj Srbiji) dosta oružja po kućama pa sukobi nisu izbili ni u vreme najvećeg ludila kada su neki i hteli da udaraju po onima što nisu isti kao oni. Gomila lovačkog naoružanja, pištolja a da ne govorim da su i sa ratišta ljudi svašta donosili, neko posle to vraćao, neko nije itd.

Za decu sam rekao, brava na oružju ili oružje iza brave su jednostavni načini da se ono skloni od dece, odnosno da se deci onemogući igranje istime. Odvojena municija od samog oružja itd. Ima načina da se oružje bezbedno drži u kući i milioni ljudi po svetu to rade.

A to da je porez nešto što će smanjiti broj cevi u narodu je iluzija! Koliko ima registrovanih komada, po podacima kojima barata MUP, procene su da još toliko ima onih koji se drže na crno. Treba misliti i o tome. Ljudi će se odreći onoga što porez plaćaju na njega, ali to na znači da će se odreći oružja uopšte.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Turkmenbashi, verovanja sam da se oruzlje uglavnom drzi iz tradicije.

Ako pogledamo proslogodisnju statistiku, najvise se desila ubistva komsije, pa malo manje puta su deca stradala zbog igre sa oruzljem, a ne secam se da je iko odbranio svoj integritet licnim naoruzanjem. Tim pre, sto ona mora biti odlozena pod kljucem, i to nenapunjen.

Sa druge strane drzava je uvek cudna, u nekim oblastima pretera zastitu zivota i preforsira oprez, a na drugim rizicnim oblastima ne reaguje. Poverujmo statistici da ne umire dovoljno ljudi da bi se reagovao protiv drzanja oruzlja, a broj zrtava svakako zavisi i od politickih previranja i opsteg nezadovoljstva pojedinaca (vrlo slozena pojava, na koju deluju razni uticaji).

Za sebe znam da sam negde nasao granatu iz 2. sv rata, kao klinac, i igrao sam se sa njime (bacao na ciglu), verujuci da je neaktivna jer nije imala upaljac. E, imala je, samo je gornji deo istrunuo. Isto tako bi se verovatno igrao i pistoljem, verujuci da je nenapunjen. Privlacio bi me to...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mnogo gledamo amerikaNjske filmove..pa nije ni čudo što glumimo zapad.. i to onaj "Divlji".

Ne oružje.

Ne u kući.

Ne pri ruci.

Vodeći se prilično osnovanom pričom o samoodbrani, još iz vremena Miloševićeve vladavine bezvlašća, ludila njegovih ratova i ostalih njegovih i njemu sličnih budala i svih njihovih budalaština.. celi narod nam postade jedna velika paravojna formacija.

Tako danas oružje ima bez malo svaka kuća.

I veliko je pitanje ko sve "stoji" uz to oružje.. u kući. Il' ga po ulicama nosA.. za pojasom.

Bezakonje je čudo.. pravila nisu ista za sve...

a naša zemlja je školski primer privilegovanih (bahatih "tatinih sinova" (mamiceliimyebem) tabadžija, siledžija, osokoljenih i pomamljenih manijaka, sa piStolama, za volanima, na malim ekranima.. i mimo) samim tim i gubitka poverenja u Zakon, Vlast.. u sve naoružane profesije.. i tog nasušnog osećaja bezbednosti i sigurnosti koje bi one nenaoružanim građanima i njihovoj imovini trebali da pruže..

tako da.. u velikom smo sr@nju.. ali

ja i dalje želim da kontrolišem svoj ubilački nagon, tako što ću i dalje sklanjati pištolj od sebe

i sebe "držati" daleko od njega.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Strogo sam protiv držanja oružja u kući. Posebno u kući gde ima i male dece, koja su još i upoznata sa tom napravom gde stoji... Ne volim oružje, ne volim nasilje ni sve stvari vezane za to... Mog prijatelja dete je prošlog leta htelo da se ubije zbog loše ocene i borba za život je trajala dugo... a i sad traje oporavak svih njih... Ne postoje razlozi ( sem možda poput Vecinog razloga) da neko drži oružje kraj sebe...

Nekako, osoba koja ima oružje kraj sebe nikad ne znaš u kom stanju svesti može da bude pa da posegne za istim :hmm:

Ne volem i protiv sam :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mi imamo u kuci, ohohoj godina unazad. Cale ga je dobio kad je '99. pocelo bombardovanje. Ne bih ja ni znala za to da nisam preturala po njegovoj tasni i nasla ga. Secam se samo da je bio neverovatno tezak i da sam glumatala po sobi kako nisanim. Danas je on sakriven negde, ni sestra ni ja ga ne trazimo, samo cale i keva znaju gde. Cak me ni ne kopka :beyond:

Generalno nisam za to, jer moze jako lako da ispadne Sigracka - placka i trebalo bi da samo policija ima pravo da bude naoruzana, ali da ta policija onda obavlja posao kako treba. Oruzje ne mozes da iskorenis ("Sve dok ljudi kupuju hleb, postojace pekare."), ali kad vec ne mozes, trebalo bi da ga imaju ljudi koji su za njega ovlasceni.

Sa druge strane, ne mislim da ce svako oruzje u kuci automatski biti upotrebljeno. Sklonis, zakljucas.. Nece dete sad celu kucu da prevrne u potrazi za oruzjem. Znam, jednom moze biti kobno, ali onda se pobrines da do toga ne dodje. Ili tako sto ga neces ni imati, ili tako sto ces se pobrinuti da niko osim tebe ne moze da dodje do njega.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Od kada znam za sebe u kući je bio pištolj.Onaj mali češki, Zbrojovka 6,35mm.

Moj stari voleo dok je bio mlađi.

Znao sam gde stoji pištolj, gde municija.Kao vrlo mali jednom sam i pucao iz njega.

Ubeđen sam da sva deca znaju gde im roditelji drže oružje, ako postoji u kući.Otkriju oni to...

Ali nikad me to nešto nije interesovalo.Što se mene tiče mogao je da stoji na stolu ne bih ga dirao.

Kad je pre nekoliko godina počeo da se naplaćuje porez ponudi mi moj stari da ga preuzmem:lol:, da on iz svoje penzijice ne mora plaćati.

E, reko', matori daj ti to državi na poklon:lol:, meni ne treba.

Ako neko dođe u kuću da me napadne, dok ja nađem pištolj, pa metke, pa napunim...moš' ga j...

Tako da je to 'besno' oružje sada vlasništvo države.

A što se expl. sredstava tiče: jedan moj komšija im'o bombu.Cena :godinu dana zatvora, odležao.

A dve ulice od moje kuće momci se zezali jednom 'defanzivnom' u sobi.Cena: jedan poginuo (21 god.), dvojica povređena.I to ovaj što je poginuo, kad je video šta je uradio, legao na bombu i tako zaštitio drugu dvojicu.Inače bi svi poginuli...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Turkmenbashi, verovanja sam da se oruzlje uglavnom drzi iz tradicije.

Има тога сигурно, страст према оружју је у нашем народу рекао бих укорењена, али не треба занемарити и број оних који се баве спортиским стрељаштвом и ловом. Наравно, највећи број људи га држи да га ретко и употребљава. Знам људе који из чистог колекционарства држе само да би га имали.

Ako pogledamo proslogodisnju statistiku, najvise se desila ubistva komsije, pa malo manje puta su deca stradala zbog igre sa oruzljem, a ne secam se da je iko odbranio svoj integritet licnim naoruzanjem. Tim pre, sto ona mora biti odlozena pod kljucem, i to nenapunjen.

То и јесте добро што се оружје ретко у пракси користи за такве ствари, самоодбрану. Нећу да кажем да живимо у сјајном друштву, али је добро да је статистика по том питању таква, једино што случајеве страдања деце треба анулирати. Ово да ли ће комшија комшији да просвира метак или ће га млатнути тупим предметом по глави је нешто на шта се не може утицати. Никако, на жалост. Мало више контроле над људима који држе оружје би можда помогло, али опет ту остаје чињеница да исти број цеви се држи недозвољено, можда чак и више него ових регистрованих. У Америци је баш зато толико либералан закон по питању оружја, што због устава, што због могућности веома лаког набављања свакаквог оружја. Боље имати више регистрованих цеви ако се већ укупан број не може смањити, а овде на Балкану бар није тешко доћи до оружја после свега шта се дешавало.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iako moji imaju pishtolj i pushku,tj. moj otac nekako sam protiv toga,jer covek ma koliko ga ti dobro poznajesh moze vrlo lako da bude nepredvidiv pa da upotrebi to oruzije. Spram toga ja ne mogu da garantujem za sebe ni za kog drugog dal bih iz bilo kakvog afekta potegla. Ako je tu zbog navode odbrane od provalnika il dosadnih komshija,vrlo lako mozete se odbraniti,stolicom,oklagijom,televizorom,msm ima nacina ,ako niste panicar,ako ste panicar ostacete na mestu ukopani :hahaha: . Dakle ovim se dolazi i do druge strane,moze neko da potegne i nozem koji je u kuhinji,ali nekako takva je ljudska psiha,da ce pre uzeti oruzije (pusku,mitraljez,kalashnjikovu,rucnu bombu),jer su predodredjene za klanje(kad tak moram da kazem :kez:) i ubijanje,dok noz koristimo za hranu. Sve opet zavisi od coveka i njegovog psihickog stanja,ali sam pre za to da oruzije nestoji u kuci.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

. Dakle ovim se dolazi i do druge strane,moze neko da potegne i nozem koji je u kuhinji,ali nekako takva je ljudska psiha,da ce pre uzeti oruzije (pusku,mitraljez,kalashnjikovu,rucnu bombu),jer su predodredjene za klanje(kad tak moram da kazem :kez:) i ubijanje,dok noz koristimo za hranu. Sve opet zavisi od coveka i njegovog psihickog stanja,ali sam pre za to da oruzije nestoji u kuci.

Upravo to sam i ja želela da kažem.Bravo malena.Pa zar u kući nemamo silne ekskluzivne kolekcije noževa i drugih sečiva i koliko se samo može sa tim čovek povrediti.Ako neko hoće nekome da naudi moža bilo čim.Bila sam svedok raznih povređivanja raznim predmetima.

Pitam se dali svi imaju urednu dozvolu za držanje oružja.Pa ulicom šetaju psihopate,neprepoznajemo ih i oni za čas mogu da nas povrede.A o tome šta sve ljudi nenose po đepovima da i ne govorim.Tako da onaj ko ima "oružje" u kući tj.ovde se piše o pištolju najpre mora biti svestan kako ga čuvati od mlađih i ostalih ukućana.

Htela sam da kažem da onaj ko želi nekoga da povredi može to uraditi bilo čim upravo kako je lenjivica napisala.:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...
  • 11 meseci kasnije...

Da malo oživimo temu, kažu da oružje samo po sebi nije opasno, već da ga neodgovorni ljudi čine opasnim kada dođu u posed istog. Ovo je otprilike i moj lični stav. Ako pođemo od pretpostavke da nekome treba oružje i želi da ima oružje u kući prvo pitanje koje se postavlja je šta građani uopšte smeju i mogu da imaju od oružja u kući? Kao građanin možete dobiti dozvolu za nabavku i držanje:

  1. Oružja za ličnu bezbednost
  2. Lovačkog oružja

Sve ostalo je uglavnom zabranjeno za građane - automatsko oružje, oružje sa prigušivačima ili prigušivači, hladno oružje, rasprskavajuće oružje (bombe, eksplozivi), gasno itd. Automatsko oružje jasno ne mogu držati građani, kao ni ovo sa prigušivačima a tu su i laserski nišani, infracrveni nišani i sl. Bombe i eksplozive logično ne mogu držati građani, nabavljati, spravljati itd. Zabranjeno je i hladno oružje. E sad šta je hladno oružje, osnovna odlika ovog oružje je da je napravljeno sa namenom vršenja napada. Dakle kuhinjski nož neće biti hladno oružje (osim ako ga ne upotrebite da nekoga povredite) ili sekira, već se vode kao oruđa za rad, dok je bajonet, bokser, nož skakavac, bodež i slično hladno oružje. Ne smete nabavljati, držati i nositi ni gasno oružje gde spadaju svi oni biber sprejevi, suzavci i sluično. Dakle samo oružje za ličnu bezbednost i lovačko za lovce.

Pod lovačkim oružjem podrazumeva se oružje sa glatkim cevima (sačmare), sa olučenim cevima (karabini) i kombinovano (glatka+olučena cev kod posebnih lovačkih oružja). Oružje za ličnu bezbednost su ukratko pištolji i revolveri. Isključivo kratke cevi (do 30cm cev odnosno do 60cm dužina samog oružja).

Kako se nabavlja (zadržaću se na oružju za ličnu bezbednost, o lovačkom neka pričaju lovci)? Prvo ko može da nabavi - isključivo osoba koja je dobila dozvolu od resornog ministarstva (MUP) za nabavljanje oružja i municije. Dozvola se dobija relativno lako, dovoljno je zaduženom licu u vašoj policijskoj upravi podneti zahtev (plaća se taksa) uz uverenje iz suda da niste kažnjavani i da se protiv vas ne vodi krivični ili prekršajni postupak i prilažete uverenje o obučenosti za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem za koje podnosite zahtev. Uverenje dobijate kada završite obuku kod ovlašćene, licencirane organizacije bilo gde u Srbiji. Nakon predatog zahteva policija vrši provere i odobrava ili ne odobrava nabavku oružja. Imate određeni period da oružje nabavite (6 meseci od dobijanja dozvole ako ste dobili) i nakon nabavke tražite izdavanje oružnog lista za koji se opet plaća taksa kao i kod podnošenja zahteva. Nakon toga ostaje još da plaćate Šešeljev harač, tj porez na oružje. Municija se nabavlja na osnovu odobrenja koje isto tako izdaje MUP, jednom godišnje do 60 komada.

Kada ste sve ovo pribavili, imate dozvolu za držanje oružja i municije. Dozvolu za nošenje nemate, ona se posebno izdaje licima koja zatraže odobrenje od MUP-a i izdaje se vrlo malom broju lica za koja postoje opravdani razlozi za nošenje oružja za ličnu bezbednost (sudije, tužioci, državni funkcioneri, lica koja su ugrožena zbog prirode svoje profesije uglavnom). Bez takve dozvole, nošenje oružja je zabranjeno (osim ako niste ovlašćeno službeno lice, vojno lice, službenik obezbeđenja, itd). Sa oružnim listom, iako je nošenje oružja zabranjeno, dozvoljeno je prenošenje oružja u izuzetno opravdanim prilikama. Ako se radi o odlasku na strelište, preselenju u drugi stan i slično. Prilikom prenošenja zakon zahteva da oružje bude rasklopljeno, odvojeno od municije i da nije spremno za trenutnu upotrenu. Poželjno je i da je zabravljeno u nekoj kasi ili bravicom na obarači.

Gde je dozvoljena upotreba oružja? Pa samo na strelištu ili izuzetno u slučaju nužne odbrane ili krajnje nužde o čemu će kasnije biti malo više reči. Zabranjena je upotreba na javnom mestu, ili bilo gde da nije reč o uređenom strelištu (šuma, atar, planina, itd). Ne smete ga ni u kući upotrebljavati osim u nužnoj odbrani.

Kako se oružje drži u kući, vrlo bitan segment - tako da je nedostupno neovlašćenim licima. Sakriveno, pod ključem, kako već to nije precizirano ali glavno je da je sklonjeno od očiju i domašaja onih koji nisu ovlašćeni da to oružje diraju (čitaj svi osim vlasnika oružnog lista).

Kada će vam se oduzeti oružje? Pa kada napravite neko sranje ili postanete nepodobni za držanje. Ako budete kažnjavani za neka krivična dela ili prekršaje iz KZ-a ili zakona o oružju i municiji, postanete alkoholičar ili malo odlepite oduzeće vam se oružje. Naravno uvek postoji diskreciono pravo MUPa da vam oduzme oružje bez obrazloženja pa sve i da za to nema nekih objektivnih razloga (oni dali oni uzeli) a žalbu na odluku izjavljujete upravo njima što je jasno je trošenje papira i vremena da se ona sastavi, ali to se uglavnom dešava ako nešto uprskate i postanete nepodobni za držanje. Aj' tol'ko za sada.

Za sve detalje: Zakon o oružju i municiji RS

- - - Updated - - -

Upotreba oružja, oružje za ličnu bezbednost osim na strelištu kako zakon kaže možete upotrebiti u slučaju:

  1. Nužne odbrane
  2. Krajnje nužde

Nužna odbrana i krajnja nužda su instituti krivičnog prava koji pretpostavljaju isključenje postojanja krivičnog dela, odnosno delo za koje se utvrdi da je utvrđeno u nužnoj odbrani ili krajnjoj nuždi neće biti krivično delo. Prvo razlika nužne odbrane i krajnje nužde, krajnja nužda postoji i možete se pozvati kada je neko dobro npr vaš život ili nečiji život bio izazvan nekom opašnošću koju niste skrivili i kada je delo koje ste učinili bilo jedini način da spasite svoj ili nečiji život (imovinu, ili neko drugo dobro). Krajnja nužda zapravo nema toliko veze sa nužnom odbranom kako ljudi često mešaju, već se odnosi na sukob dva prava, prava koje vi branite (nečiji život) i prava koje ste tom prilikom pocredili (nečija imovina i sl). Sa aspekta upotrebe oružja, upotreba oružja gde se možete pozvati na krajnju nuždu je isključivo prilikom napada opasne životinje. Pobegne vuk iz ZOO vrta, uđe vam u dnevnu sobu, napadne vas, ubijete ga iz revolvera i tada se možete pozvati na krajnju nuždu.

Nužna odbrana pretpostavlja da je napad od strane čoveka. Da bi odbrana bila nužna, ona se sa stoji u odbijanju istovremenog protivpravnog napada kada je to jedini način da sačuvate život. Napad mora biti protivpravan i stvaran. Protivpravan je svaki napad osim ako se ne radi o npr službenom licu koje vas privodi ili primenjuje sredstvo prinude na osnovu svojih ovlašćenja. Dakle ugrožavanje vašeg života od strane nekog napadača koji nema nikakvih ovlašćenja da taj napad vrši. Napad mora biti stvaran, jer ne možete se pozvati na nužnu odbranu ako je napadač imao plastični pištolj na vodu kojim je hteo da vas upuca. Izuzetno u slučaju zablude (verna replika pištolja napadača npr vas je naterala da mislite da je pravi) pozivaćete se na putativnu (umišljenu) nužnu odbranu. Odbrana mora trajati dok traje napad, nakon odbijanja napada mora prestati (inače dolazi do prekoračenja nužne odbrane). Isto tako mora da postoji određena srazmernost napada i odbrane da ne bi došlo do prekoračenja nužne odbrane (ne smete pucati u nekoga ko vas je ošamario). Da bi napad bio stvaran takođe je bitno da postoje aktivne radnje napadača kojima se ugrožava vaš život (dakle ne verbalni napad, već napad oružjem, potezanje oružja, itd).

U praksi to i nije baš kao u teoriji, uvek će se vagati na sudu. U praksi postoji dosta slučajeva da su ljudi oslobođeni kada su se pozivali na nužnu odbranu ili krajnju nuždu. Suština nužne odbrane je u njenoj opravdanosti, neophodnosti za spašavanje života i srazmernosti, da ne dođe do prekoračenja nužne odbrane. ovo bi bolje mogao da objasni neki pravnik a detaljnije svakako u KZRS

Nužna odbrana

član 19.

(1) Nije krivino delo ono delo koje je uinjeno u nužnoj odbrani.

(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da uinilac od

svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad.

(3) Uiniocu koji je prekoraio granice nužne odbrane može se kazna

ublažiti. Ako je uinilac prekoraio granice nužne odbrane usled jake razdraženosti ili

prepasti izazvane napadom može se i osloboditi od kazne.

Krajnja nužda

lan 20.

(1) Nije krivino delo ono delo koje je uinjeno u krajnjoj nuždi.

(2) Krajnja nužda postoji kad je delo uinjeno radi toga da uinilac

otkloni od svog dobra ili dobra drugoga istovremenu neskrivljenu opasnost koja se na

drugi nain nije mogla otkloniti, a pri tom uinjeno zlo nije vee od zla koje je pretilo.

(3) Uiniocu koji je sam izazvao opasnost, ali iz nehata ili je

prekoraio granice krajnje nužde, može se kazna ublažiti. Ako je uinilac prekoraio

granice krajnje nužde pod naroito olakšavajuim okolnostima može se i osloboditi

od kazne.

(4) Nema krajnje nužde ako je uinilac bio dužan da se izlaže

opasnosti koja je pretila.

Poslednji stav člana 20. - to su vatrogasci, radnici obezbeđenja, spasilačke ekipe, itd. Mada za vlasnike oružja je sam pojam nužne odbrane daleko zanimljiviji i bitniji. Tol'ko za sada.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...