Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Svakodnevno citamo,gledamo o ubistvima iz strasti,bez predumisljaja,sa predumisljajem,iz koristoljublja....

Motivi razni novac,ljubomora,ljubav...

Da li zlo nose u sebi?

Da li se radjaju zli?

A sta je pogodno tlo da nikne zlo?

Tuzan-ruzan zivot,ego,emocinalna neinteligencija,bezosecajnost,splet okolnosti......?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne, ne, ne, ne i ne. :)

Ljudi nisu zli! Boldovano i podvučeno sto puta!

Ljudi se ne rađaju zli. Takvima ih čini okruženje. Živimo u civilizaciji u kojoj je sistem vrednosti savremenog čoveka potpuno poremećen. Poremećen je sistemom koji podrazumeva da su ljudi po prirodi zli i takmičarski nastrojeni i da ih zbog toga treba kazniti, kako ne bi ponovo činili zlo. Vekovima nas udaljavaju jedne od drugih, stvaraju sistem u kojem je potrebno pregaziti drugo ljudsko biće kako bismo uspeli u nečemu. Od kolevke nas uče da je normalno iskazivati ambiciju, tragati za bogatstvom, diviti se "zvezdama", insistirati na privatnom vlasništvu, kleti se u svoje Bogove i nipodaštavati tuđe... i uspevaju. Što je veća razlika među ljudima, što se manje obraća pažnja na kolektivno umesto na individualno dobro, što manje dobara ljudi imaju, to je više ubica, silovatelja, lopova i drugih...

Ljudske životne potrebe nisu zadovoljene, a to dovodi do brojnih poremećaja ličnosti, koje danas sankcionišemo ne tražeći razlog za njihovo ponašanje. U sistemu u kojem bi ljudske potrebe svakog pojedinca bile zadovoljene na podjednak način, u kojem bi svaki čovek uživao jednaku ličnu slobodu i blagostanje, policija, sudstvo i zatvori bi bili nepotrebni - ne bi postojali. Ljudi su kolektivna bića, koja sreću pronalaze u zajedništvu i deljenju sa drugim ljudima, ali nas je novo doba udaljilo jedne od drugih i pretvorilo nas u neprijatelje. Plašim se da je kasno da to promenimo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Što je veća razlika među ljudima, što se manje obraća pažnja na kolektivno umesto na individualno dobro, što manje dobara ljudi imaju, to je više ubica, silovatelja, lopova i drugih...

Ne mogu se složiti s tobom. Ne nalazim opravdanje ni u traumama iz djetinjstva niti bilo čime kada neko postane pedofil, kada neko postane krvnik, dželat...to je jednostavno neko zlo koje poneseš u sebi.

Nije mi nepojmljivo to da raznoraznim mixanjem u porodici, da nekim zajebom kod formiranja dnk-a nešto ne pođe u krivom smjeru.

Još od vrtića se dešavaju situacije da je većina djece mirna, poslušna, da se bave dječijim stvarima, a onda su tu oni sa onim luđačkim pogledom u očima...to su oni koji porastu, i ne promijene se...i to je nešto što je inkorporirano u njima...da podbadaju, otimaju, da bez malo krivnje danas-sutra pretuku vršnjaka, izbodu u tramvaju...siluju, ponize.

Afektne situacije i ono što proizađe iz toga mi je i nekako objašnjivo....strast, adrenalin, strah...ali ona hladna, proračunata zlodjela...to nema veze sa kolektivnim vs. individualnim dobrom...jednostavno si zlo i naopako.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na ovu temu delimicno me je podstaklo ubistvo u Sremskoj Kamenici.Dete od 17godina je izbolo kuvaricu???:blink:Zgrozena,zapanjena,uplasena sam bila kad sam cula.

Druga dva starija brata uspesno zavrsavaju skole,fakultete a on?

A samo je dete?

Da li se rodio takav?

Da li je nedostatak majke toliko destabilizovao sklad detinje duse?

Da li je ljubav u nasem najranijem dobu toliko vazna da bi postali uravnotezeni ljudi?

DA li je majka kljucna figura u odrastanju deteta?

Uf mnogo imam pitanja a tako malo odgovora.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu se složiti s tobom. Ne nalazim opravdanje ni u traumama iz djetinjstva niti bilo čime kada neko postane pedofil, kada neko postane krvnik, dželat...to je jednostavno neko zlo koje poneseš u sebi.

Situacija je danas takva da postoje silovatelji i dželati, i naravno da ih moramo na odgovarajući način kazniti, odnosno sprečiti da tako nešto ponove. Zato smo izumeli sudove i zatvore, policiju... jer naš sistem nema drugog načina da se izbori sa otpadom koji proizvodi. Oni se neće promeniti.

Ljudi postaju zli jer se rađaju u društvu koje je u svojoj osnovi zlo. Jedino što oni slabijeg duha mogu postati u takvom društvu su pokvareni, prepredeni egoisti, ubice i silovatelji... Nažalost, vremena za promenu takvog društva više nema. Otišli smo predaleko.

Verovanje da se u osobama nalazi seme zla koje se aktivira po rođenju je jako opasno po mom mišljenju. Ono će nas sprečiti da se suočimo sa fundamentalnim nedostatkom onoga što nazivamo ljudskom civilizacijom i učiniti da se i dalje borimo sa posledicama umesto da lečimo uzroke.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nemam neko posebno mišljenje o temi, ali me prepiska Sunčice i Morfinja podsetila na pitanje da li se ljudi rađaju kao ili postaju homoseksualci bilo uticajem, bilo svojom voljom.

Nešto mi se čini da je isto (slično) i sa zlom i zlima. Imamo neke, ne bi mogao precizno da definišem, al' da ih nazovemo genetske predispozicije. Sigurno da to nije i jedina stvar koja nas određuje u smeru. I uticaj društva (vaspitanje) je barem isto toliko važan faktor da li će, kada i koliko to naše zlo da izbije na površinu.

Izmenjeno od strane člana Adrijan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nemam neko posebno mišljenje o temi, ali me prepiska Sunčice i Morfinja podsetila na pitanje da li se ljudi rađaju kao ili postaju homoseksualci bilo uticajem, bilo svojom voljom..

Gledala sam jednu naucnu emisiju gde su izucavali radjanje blizanaca jednojajcanih koji imaju istu DNK....utvrdili su da jedan blizanac je dobijao manje muskih hormona....jer jednojajcani blizanci imaju zajednicku posteljicu....bla,bla i neka jos objasnjenja...

Tako da je zakljucak da se homoseksualac radja.

Mislis da je to povezano?

Onaj animalni deo u nama?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Verujem pre svega u genetske predispozicije,

u poremećaj, koji nastaje u kori velikog mozga.

Čitala odavno, žao mi je što nemam link.

Ono, što je zlo - loše, je to, što je porodica, kao osnovna ćelija društva,

gotovo uništena.

Polazim od sopstvene, jer, recimo najbanalniji primer, ne pamtim, kada smo zajedno seli

za sto da jedemo...

Bez obzira...

Trudim se da sačuvam duh zajedništva, deljenja, razdraganosti, poverenja, pitanja, odgovora...

ponavljajući da ne postoje nerešivi problemi... kao papagaj...

Ne kažem da je moj način apsolutno ispravan, ali...

meni - nama je najbolji...

Deca su zapostavljena, nemaju oslonac, primer, uzor...

Šta očekivati?

Bunt, bes, nasilje...

Najlakše je dati im novac, i gurnuti u stranu,

jer smo umorni od posla i kojekakvih,

makarkavih problema...

Trka za materijalnim stvarima,

a ne nekim drugim vrednostima nas je uništila...

Neke učinila... lošim... neke zlim... neke podmuklim...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Stavite malom detetu pile na dlan.

Neko dete će ga se plašiti

neko će ga oprezno i polako pomilovati

neko će se smejati i svo srećno ga maziti dok mu ga ne otmete

neko će ga preterano stegnuti i ugušiti ga iz nehata

a neko će pokušati da mu otkine glavu.

Nagradno pitanje: koje dete ima najveće šanse da postane zao čovek?

Kad pogledam unazad, prilčno sam ponosan na sebe što nikada nisam imao poriv da ubijam životinje. Uvek sam želeo da ih lečim.

Verujem u genetske predispozicije koje društvo i okolina mogu ili da ublaže ili da dodatno podstaknu.

I to je to.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Covek se radja dobronamernim i nevinim.

Zlo se stvara negativnim uticajima okoline. Svaka fizicka i dusevna bol, koja je u suprotnosti sa izgradjenom unutrasnjim sistemom vrednosti (koje opet zavisi od uslova zivota i vaspitanja, a cak ne mora ni inicijalno biti pravedan i moralan po nacelima drustva), lomi coveka.

Svaki lom menja coveka, lomi kocnice, pojacava spremnost na delovanje koje je nasuprot konvencija.

Ne kvari novac coveka, vec nemastina. Nemanje uslova za normalan zivot, nemanje ljubavi, nemanje mogucnosti za samoostvarivanje, generalno nemanje uslova da se postigne neka zadovoljnost...

Nase drustvo mnogo toga ne zna da pruzi ni svojoj deci, ni ostalima...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nije to zlo u ljudima, ljudi samo trpe to zlo, ljudi samo rade ono sto im je nametnuto.

Sada je kasno da se trazi krivac, ali nije kasno da se traze ljudi zdravog razuma koji ce da pokrenu dobro u ljudima kojima su ochi zatvorene.

Covek vise nema vremena da se brine o sebi, a ako ne mozes pomoci sebi kako da pomognes drugima.

Zato..ugasite TV, iskljucite radio, zapalite novine i mislite svojom glavom.

Pogledajte oko sebe, ljudi i dalje zive, ptice i dalje lete, trava i dalje raste..vratite u svoj zivot sitnice koje su vas nekad davno radovale, i zamenite ih praznim pricama onih koji zele vladati covecijim umom..

Covek je bice sposobno da misli, da stvara, rusi i pokrece. Jos uvek postoji ono zrno nade, posadite ga, urodice plodom, ali ga zalivajte samo lepim stvarima..

I kada vegetacija dobrog nabuja, prekrice sve sto je nekada bilo sivo..i sve ce opet biti kako treba.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

Jel to onda znaci da pre naseg rodjenja je *odredjeno* sta i ko cemo biti:blink:?

Duboko sam ubeđen da ništa nije unapred određeno. Kao što ni bolesti koje će se razviti kod nekoga nisu unapred određene, tako nisu ni naši postupci. Ljudi kažu da su, ne znam, srčane bolesti nasledne, odnosno urođene. Nisu. Ljudi čiji su roditelji srčani bolesnici imaju možda jači gen koji ih tera ka obolevanju, ali to ne znači da će oboleti. Da li će oboleti ili ne zavisi od okruženja, stečenih navika, načina ishrane, bavljenja sportom, itd. Dakle, od uticaja okruženja.

Isto tako, osoba možda ima povećanu sklonost ka nasilju, ali da li će zaista biti nasilna zavisi od okruženja u kojem se nalazi, od toga da li su joj zadovoljene osnovne psihološke i egzistencijalne potrebe, da li odrasta u stimulativnom okruženju, da li je maltretirana u detinjstvu i slično. Recimo, jedna studija na Novom Zelandu je pokazala da osobe koje nose gen koji utiče na nasilno ponašanje nisu češće postajale nasilne od onih koji nemaju taj gen. Ali je zato učestalost nasilnog ponašanja daleko veća kod osoba koje nose gen i same su bile zlostavljane u detinjstvu.

Opasno je tvrditi da je nešto genetski predodređeno, to znači da se ništa ne može učiniti da se to promeni, a to znači da ništa nećemo učiniti da to promenimo, Jer, moj Bože, to je urođeno, nepromenjivo ponašanje. Verovatno se ništa ne može učiniti nakon što ta osoba već uđe u kolo nasilnog ponašanja, ali se mogu stvoriti uslovi u kojima će sve potrebe budućih generacija biti zadovoljene na pravi način, pa se kod njih neće "aktivirati" gen koji će ih terati u zlo.

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Skoro sam slušao jednu zanimljivu teoriju o dobru i zlu koja kaže da u početku beše samo Dobro (krst), ali je bilo potrebno da se stvori i suprotnost Zlo (pentagram) ne bi li Dobro došlo do izražaja tj. da dobije veću instancu i moć.

Naravno sve to pokrenuto od strane religije i crkve.

To je bilo o simbolici Dobra i Zla, a što se tiče Zla u ljudima, verujem da je u čoveku dva vuka(Dobro-Zlo) i prema onoj indijanskoj priči, jača i izražava se onaj kojeg hraniš.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 6 meseci kasnije...

Ne nalazim opravdanje ni u traumama iz djetinjstva niti bilo čime kada neko postane pedofil, kada neko postane krvnik, dželat...to je jednostavno neko zlo koje poneseš u sebi.

Tako je...s' tim da sam mišljenja,da svako u sebi poseduje "životinju"...pitanje je samo da li će i koliko će da je pusti iz "kaveza".(ovde se misli na osobu x)

:ufrci:naebo sam sad...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:ufrci:naebo sam sad...

nisi naebo

sto si naebo?

Društvo je tu. (i društvo kao sistem .. i veselo društvo u ćoshetu)

Sprečićemo.

Životinju lečićemo :lol:

Ako je mushko kastriraćemo, ako je žensko podVezaćemo jajnike, krajnike.. chajnike

svi skupa navalićemo

ako treba i bubrege odValićemo.

iZteraćemo mu/joj zlo!

Uteraćemo mu/joj dobro!!

Budi hrabra. Mojne da se plashish. :lol::lol::lol:

Nisi ti... on/ona je naebo. :ggg:

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Duboko sam ubeđen da ništa nije unapred određeno. Kao što ni bolesti koje će se razviti kod nekoga nisu unapred određene, tako nisu ni naši postupci. Ljudi kažu da su, ne znam, srčane bolesti nasledne, odnosno urođene. Nisu. Ljudi čiji su roditelji srčani bolesnici imaju možda jači gen koji ih tera ka obolevanju, ali to ne znači da će oboleti. Da li će oboleti ili ne zavisi od okruženja, stečenih navika, načina ishrane, bavljenja sportom, itd. Dakle, od uticaja okruženja.

Moje misljenje je da podcenjujemo genetski zapis u nama.

A to mislim iz jednog razloga koji mi se nedavno desio....odem kod kardiologa jer mi srce htelo iz grudi da iskoci,misleci da je umor,stres...pita me doktor da li mi je neko u porodici bolovao od srca,kazem da su mi majka i otac umrli od infarkta.

I doca odmah napise kao mogucu dijagnozu,dok se ne uradi kompletna analiza,IBS-ishemiska bolest srca.

Ostadoh nema.:blink:

Ja koja sam UVEK vodila racuna o ishrani,koja svuda ide peske,setam,nemam povisene masnoce,nisam gojazna....zasto sam se trudila?

Sve je dzabe kad nosim gen roditelja koji su bolovali.

Ispricah ovu pricu o bolesti,ali ima veze sa genetskim predispozicijama od kojih cini mi se ne mozemo da pobegnemo.

Mislis li da oni koji nose gen zla mogu?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ali ti NISI obolela, zar ne? Imaš predispoziciju, ali to ne znači da će se gen odgovoran za bolest aktivirati bilo kad u toku tvog života. Može, ali ne mora. Nije čak ni izvesno, već samo moguće.

Ista stvar je i sa "zlim" ljudima. Možda imaju gen koji će stvoriti sklonost ka nanošenju zla, ali to ne znači da će taj gen zaista i dovesti do nasilnog ponašanja. Ako su toj osobi kroz detinjstvo i ranu mladost zadovoljene sve psihičke i fizičke potrebe, šansa da če zaista biti nasilna prema drugima je izuzetno mala. U jednoj državi na jugu Azije je sprovedeno istraživanje o nasilnom ponašanju, koje je rađeno tokom 20 godina. Zaključak je da osoba koja nosi gene odgovorne za nasilno ponašanje može postati nasilna kasnije u životu, ali samo ako je prema njoj postupano nasilno u detinjstvu, dakle ako nije imala stabilno okruženje.

Pretpostavka da je nešto urođeno i nemoguće za promeniti je izuzetno opasna, ne samo u biologiji/zdravstvu, već uopšte u životu. No, to je druga tema. Genetska predispozicija znači samo da postoji veća šansa da će se nešto dogoditi od uobičajene, ne da će se sigurno dogoditi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ali ti NISI obolela, zar ne?

:kiss:Hvala ti za ovo,ali nesto je EKG pokazao:(,ali ne bih sad o meni,jer ja nisam tema ove price.

A to nesto nije predispozicija, vec bolest koja je u ranom stadijumu.

Za sve su krivi DE-geni.

Da si me o ovako necem pitao pre samo mesec dana,kao iz topa bih ti odgovorila covek moze snagom volje,karaktera,nacina zivota da puno toga uradi.Sada vise nisam sigurna da je tako.

Nosimo svoj genetski kod i dovoljan je samo jedan okidac ...da sve sve pokrene.

Morf predispozicija je 50%,ostalih 50% situacija koja se namesti...i sve pokvari.

Meni je pokvarila ceo trud.

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Koristio sam tvoju priču samo kao podlogu za ono što sam hteo da kažem. Drago mi je što je povedena ovakva rasprava, bez tenzije, argumentovano.

Ako prihvatimo da su ljudi po prirodi zli, mi onda nikada nećemo imati društvo bez zlih ljudi jer "zašto da se mučimo" da shvatimo i eliminišemo uzroke koji su doveli do toga da oni postanu zli? Imamo "opravdanje" - "to je urođeno, mi tu ništa ne možemo uraditi". Tako izbegavamo razumevanje da smo mi kao civilizacija hiljadama godina, gradeći ovakvo društvo kakvo smo stvorili, stvorili i zle ljude. I najvažnije, razumevanje da možemo preurediti sistem tako da prestane stvarati takve ljude, i da ih naposletku eliminiše. Genetika je društvu alibi za nedelovanje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Koristio sam tvoju priču samo kao podlogu za ono što sam hteo da kažem. Drago mi je što je povedena ovakva rasprava, bez tenzije, argumentovano.

Ako prihvatimo da su ljudi po prirodi zli, mi onda nikada nećemo imati društvo bez zlih ljudi jer "zašto da se mučimo" da shvatimo i eliminišemo uzroke koji su doveli do toga da oni postanu zli? Imamo "opravdanje" - "to je urođeno, mi tu ništa ne možemo uraditi". Tako izbegavamo razumevanje da smo mi kao civilizacija hiljadama godina, gradeći ovakvo društvo kakvo smo stvorili, stvorili i zle ljude. I najvažnije, razumevanje da možemo preurediti sistem tako da prestane stvarati takve ljude, i da ih naposletku eliminiše. Genetika je društvu alibi za nedelovanje.

Ne mogu tvrditi da smo zli.:jok:

Svi mi imamo *svetlu* i *mracnu* stranu nase licnosti,ali to opet ne znaci da je nasa mracna strana zla.

Mene zanima da li se zlo seje ili nasledjuje?

A da cemo ga iskoreniti....sigurna sam da necemo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam siguran da ga nećemo iskoreniti, jer je za to potrebno iz temelja promeniti stanje svesti stotinama miliona ljudi i potrebno je da oni to žele. Dakle, nemoguća stvar.

Mislim da se nas dvoje u stvari slažemo da postoji gen koji utiče na mogućnost (verovatnoću) da neko postane ovakav ili onakav (zao u ovom slučaju), ali da je pitanje da li će se tokom života pojaviti okidač koji će aktivirati takav gen. Ja mislim da pojavljivanje takvog okidača nema nikakve veze sa genetikom, već da ga stvara okruženje u kom čovek živi, na svesnom i podsvesnom nivou.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...