Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Par crtica iz prethodnih dana me navelo na razmišljanje o ovoj temi. Stojim pre dva dana u prodavnici, čekam da dođem na red na kasi i gledam kako čovek ulazi u prodavnicu ne gledajući ni u koga i ne progovorivši ni reč. Lično ne mogu ni zamisltiti da uđem u tu prodavnicu da ne prokomentarišem nešto, ne pozdravim, ne klimnem glavom... ma, da na neki način ne konstatujem osobu koja stoji za kasom i gleda u mene. Smatram to delom osnovne pristojnosti pri ulasku u kuću, prodavnicu, automobil, štalu ako se neko nalazi u njoj.

Kod nas su u zgradi postavili prostirku ispred stepeništa, za brisanje cipela pri ulasku, treba li da navedem broj ljudi koji su u zgradu ulazili pre mene a da su tu prostirku preskočili kao da je šugava? Juče sam čak zatekao opušak na toj prostirci.

Propustiti žensku osobu na ulazu u zgradu? Izuti se pri ulasku u stan/kuću? Ne baciti papir na ulicu ako je kanta/kontejner u blizini? Ne galamiti pri razgovoru mobilnim telefonom na javnom mestu? Isključiti zvuk u bioskopima/galerijama/pozorištima...? Ne uključivati usisivač/bušilicu, ne zakucavati ekser kad je kućni red na snazi?

Šta po vašem mišljenju podrazumeva osnovna kultura? Koji primer njenog nedostatka vam najviše smeta? Da li ukazujete drugima na propuste, ili prokomentarišete u sebi?

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jel mi veruješ da sam par puta već mislio da otvorim sličnu temu :kez: prema ponašanju dobrog dela našeg naroda stekao sam utisak da smo u dobroj meri nevaspitana stoka. Odsustvo svake kulture i domaćeg vaspitanja je vidljivo na svakom koraku, naročito kod ovih mlađih. A ni stariji nisu imuni. Ono što me u zadnje vreme najviše nervira je nejebavajući stav prema osobama, da li treba da se neko pomeri da bi ti prošao, da li da te usluži kada uđeš u prodavnicu ili nešto treće. Tu najviše brojim u sebi i suzdržavam se komentara jer znam na šta će da izađe sve to. Ili bivam maksimalno kulturan... Kućni red? Kakav kućni red. Bušilice, muzika, vikanje, itd. I opet ne želim da sebe dovedem u konfliktnu situaciju jer ću ja na kraju biti kriv što sam napao nekoga a to povlači trista čuda sa sobom. U PA sam par puta bio u situaciji da su sekunde falile da odalamim nekoga zbog teranja komšijskog inata ali se završilo na malo blažem fizičkom kontaktu. Ovde u NS prosto izbegavam da sebe više dovedem u takvu situaciju i zato ćutim dok stoka tera svoje, ne zato što se bojim njih, već neću sebi da napravim problem sa zakonom. Bio jedan tekst u Kuriru koji slikovito opisuje koliki mi govnari od ljudi umemo da budemo - http://www.kurir-info.rs/novinarka-kao-trudnica-znala-si-da-zatrudnis-a-ne-mozes-da-stojis-clanak-622657

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Šta dodati a ne ponavljati se...i ne pametovati?

Jesmo kao narod stoka i dok neka komunalna policija ne počne da kažnjava po anonimnim prijavama komšija i to po džepu, redu se nećemo naučiti.

Ali ni "kulturni" narodi to nisu postali sami od sebe, već oštrom kaznenom politikom.

U Sidneju je dovoljno da te komšija prijavi da ne razvrtavaš smeće i eto ti isti dan inspekcije, začeprka po kantama i na osnovu smeća utvrdi da li je to stvarno i PUF kazna...pa ti razmisli kada ćeš sledeći put. Ako zalivaš baštu a nije utorak ili subota, slična priča... Ako si izbacio krupan otpad iz kuće kad mu vreme nije...na'ebo si od komšija i inspekcije.

U parkovima su roštilji i plin u njima za "DŽ". Čik probaj da upropastiš nešto. Kante svuda. Pa i iako ostane nešto tačno u 20h ekipa uleće u park i pokupi sve i poslednji papirić, ali i očisti roštilje. Ujutru sve opet blista...

Red i pravila su jasni kao i kazne. Pa ti budi nekulturan!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sebe smatram za kulturnu osobu :)

Propustiti žensku osobu na ulazu u zgradu?...I ako sam zensko propustim uvek zensku osobu.

Izuti se pri ulasku u stan/kuću? Uvek, cak i kad kazu da se ne izuvam..

Ne baciti papir na ulicu ako je kanta/kontejner u blizini? Moram da se pohvalim da cak kad vidim nesto od djubreta na ulici, lepo pokum i bacim u najblizu kantu.

Ne galamiti pri razgovoru mobilnim telefonom na javnom mestu?Nikako..

Isključiti zvuk u bioskopim..Uvek..

Kad bi svi bili kao ja, gde bi nam kraj bio :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad već gresni spomenu komunalnu policiju, ćale mi baš pričao doživljaj jednog komšije koji je zvao komunalce. Zove čovek da prijavi divljake da lome klupe u naselju i dobija odgovor komunalca u fazonu šta tebe boli stojko što oni lome, aj mani me?! Znači, lome imovinu koja je tu postavljena od njegovih para, zove gmaza koji prima platu opet na njegov teret kao poreskog obveznika i dobije takav odgovor? E sa takvom komunalnom gologuzijom nema sreće i napretka, ni društva ni bilo čega. Komunalna policija je bio dobar način da se zaposle partijski lezilebovići i ništa više od toga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prva i osnovna kultura jeste dobar dan i do viđenja :uredu:

Ne shvatam i ne razumem ljude kojima je to teško :beyond:

O nekoj drugoj kulturi ne smem ni da pomislim,

jer danas je ljudima sve teško,

od pozdravljanja, do bacanja smeća u kante predviđene za to,

poštovanje kućnog reda i mira,

propuštanja i pomaganja osobama kojima je pomoć potrebna,

pa sve do lepih reči upućenih dragim ljudima...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na to sam i mislila kada sam rekla lepe reči u komunikaciji sa drugima (dragima)

Nije mi jasno da su teško izgovorljive reči: izvini, molim, hvala, drago mi je,

ili bilo šta na tu temu...

da ne pričam o nepoštovanju sagovornika, upadanja u reč,

nepoštovanja godina i svega ostalog...

Danas sam prisustvovala nekulturi i nevaspitanju dve studentkinje,

kojima nikako nije bilo jasno šta sam pod tim mislila

kada sam rekla da me sačekaju 5 min jer treba da završim aktivnost...

Dočekale su me sa rečima da su one zauzete i imaju i druge aktivnosti,

a ne samo kod mene, pa nemaju vremena na bacanje?!?

Odlepila sam... sasvim...

a još me i ova kiša tukla po glavi...

A celokupan problem mladih ljudi u odsustvu lepe komunikacije sa svima

jeste upravo iz toga proizišao što nam je celokupno školstvo otišlo u Honduras...

Dok smo mi nosili kecelje, ustajali da pozdravimo nastavnike pre početka časa,

javljali se na ulici i propuštali ih,

sve je bilo drugačije...

to niko ne može da ospori...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dočekale su me sa rečima da su one zauzete i imaju i druge aktivnosti,

a ne samo kod mene, pa nemaju vremena na bacanje?!?

Imala sam takvih situacija i ja...

Samo sam se nasmejala i rekla im "Hajde sad devojke lepo požurite Vašim poslom, pa kad budete jaaaaaaaako dokone, navratite do mene da se dogovorimo-ako budem bila tu i ako budem imala vremena za Vas.

Ne zaboravite da je i moje vreme dragoceno!! Doviđenja!!" Okrenula se i otišla i više nisam imala vremena za njih. Polagale su sa nedelju dana kašnjenja. :bek:

Nikada više ni jedna studentkinja nije ni pokušala tako nešto da mi kaže.

Verovatno su prenele jedna drugoj... :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Komšija, ovde jeste pitanje osnovne kulture,

ali i tolerancije, poštovanja različitosti i uvažavanje životnih izbora.

Svakodnevno se susrećem sa različitim osobama

i veruj mi, bez obzira na savremeno društvo i moderno doba,

mnoštvo ljudi, i to odraslih i zrelih ljudi,

imaju predrasude i stereotipe od kojih ne odustaju...

Sttašno je sa takvim ljudima voditi razgovor :dry:

Na žalost, osnovna kultura u ovom smislu nedostaje mnogima...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...